ΠΑΟΚ και Πανελλήνιος στον τελικό

Φάση από τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Φίλιππο Βέροιας
Ο Πανελλήνιος και ο ΠΑΟΚ είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς μετά την πρόκριση τους στον τελικό του Κυπέλλου.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΟΚ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 26-25

Στον πρώτο ημιτελικό είχαμε μία συγκλονιστική μάχη που βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ κόντρα στον κάτοχο του τίτλου Φίλιππο Βέροιας με 26-25. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν περισσότερο από ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε με 10-9 υπέρ του Φίλιππου. Στο πρώτο μισό της επανάληψης η ομάδα της Βέροιας έδειξε να παίρνει σαφές προβάδισμα όταν και προηγήθηκε με 18-14 στο 50'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο ΠΑΟΚ με επί μέρους σκορ 7-3 έφερε το ματς στα ίσια με 21-21 και το οδήγησε στην παράταση. Εκεί ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε τα ηνία του ματς και έφτασε στην νίκη και την πρόκριση στον τελικό όπου θα διεκδικήσει το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία του. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Βεσελίνοβιτς με 6 γκολ ενώ για τον Φίλιππο ο Δομπρής σκόραρε 8 φορές.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΧΑΝΘ 27-23

Σε τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 2008 προκρίθηκε ο Πανελλήνιος που επικράτησε της ΧΑΝΘ στον ημιτελικό με 27-23. Οι «Ολυμπιονίκες» επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί κόντρα σε μία ομάδα της Α2 και πήραν από την αρχή το προβάδισμα. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 14-10 υπέρ του Πανελληνίου. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και έφτασε χωρίς άλλα προβλήματα στην νίκη. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στα 7 γκολ όταν ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 24-17 πριν μειώσει η ομάδα της αδελφότητας στο τελικό 27-23. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάτοβιτς με 9 γκολ ενώ για την ΧΑΝΘ ο Βασιάδης σκόραρε 6 φορές.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ

ΔΟΥΚΑΣ - ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ 23-35

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην ισχυρή Σπόρτινγκ ο Δούκας για τα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ και γνώρισε την ήττα με 35-23 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη κόντρα σε μία σαφώς ανώτερη αντίπαλο δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική και η ήττα ήταν το φυσικό επακόλουθο. Από το ξεκίνημα του ματς οι Πορτογάλοι έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό στο παιχνίδι και έφτασαν στο ημίχρονο το σκορ στο 21-10. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι με τον Δούκα απλά να ακολουθεί στο σκορ. Την Κυριακή (26/3) θα γίνει και ο επαναληπτικός όπου θα πέσει και τυπικά η αυλαία της ευρωπαϊκής συμμετοχής για την ομάδα του Δούκα. Πρώτος σκόρερ για την Σπόρτινγκ ήταν ο Ρουέσκα με 6 γκολ ενώ για τον Δούκα ο Ζαμπούνης και ο Μυλωνάς έβαλαν από 5 γκολ.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 25-21

Την έκπληξη έκανε ο Φιλώτας Φλώρινας που επικράτησε με 25-21 της Αναγέννησης Άρτας και ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Τάνιας Τσουτσουλάκη φρόντισε να επιβάλει από την αρχή τον ρυθμό της και στο ημίχρονο να προηγηθεί με 13-11. Στην επανάληψη οι γηπεδουχες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με αποτέλεσμα να μην χάσουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο. Η Αναγέννηση προσπαθούσε να φέρει τόυμπα το ματς αλλά ο Φιλώτας είχε πάντα την απάντηση. Μάλιστα προς το τέλος οι νικήτριες αύξησαν και την διαφορά στο σκορ και δεν επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να ελπίζουν σε κάτι περισσότερο. Πρώτη σκόρερ για τον Φιλώτα ήταν η Φυλάκη με 9 γκολ ενώ για την Αναγέννηση η Δημητρίου σκόραρε 8 φορές.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 24-23

Ντέρμπι είχαμε στην Θεσσαλονίκη όπου το Πανόραμα επικράτησε με 24-23 του Αμυντα Αμυνταίου και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχε ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 8-4 στα μισά του ημιχρόνου αλλά σταδιακά ο Αμύντας μάζεψε την διαφορά και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 12-11 για το Πανόραμα. Στους ίδιους αγωνιστικούς ρυθμούς κύλησε και η επανάληψη με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει σταθερά ένα μικρό προβάδισμα και τις φιλοξενούμενες να ακολουθούν στο σκορ χωρίς όμως να μπορούν να φτάσουν στην ανατροπή. Πρώτη σκόρερ για το Πανόραμα ήταν η Κωστοπούλου με 7 γκολ ενώ για τον Αμύντα Αμυνταίου η Τσιομπάνου σκόραρε 8 φορές.