Παρακολουθήσατε την ανατροπή του αιώνα (vid)

Ο Σέρτζι Ρομπέρτο στο πιο σημαντικό γκολ της καριέρας του
Δεν έχει ξαναγίνει αυτό που κατάφερε η Μπαρτσελόνα και ποιος ξέρει πόσα χρόνια θα περάσουν για να ξαναγίνει αν ξαναγίνει ποτέ.

Οι Καταλανοί έκαναν την απόλυτη ανατροπή και πέρασαν στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς συνέτριψαν την Παρί Σεν Ζερμέν με 6-1 και έσβησαν το 4-0 που είχαν νικήσει οι Παριζιάνοι στον πρώτο αγώνα. Αυτό που έγινε στο «Καμπ Νου» το βράδυ της Τετάρτης (8/3) είναι δύσκολο να το περιγράψει κανείς με λόγια.

Η Μπαρτσελόνα που έπαιζε με την θηλιά στον λαιμό μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ με τον Σουάρες μόλις στο 3' δίνοντας ελπίδες για την μεγάλη ανατροπή. Προς το τέος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 42' κι ενώ η Μπάρτσα έχει την πρωτοβουλία αλλά χωρίς να χάνει τις πολλές ευκαιρίες, ήρθε το αυτογκόλ του Κουρζάβα για να κάνει το 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο 50' ο Λιονέλ Μέσι με πέναλτι έκανε το 3-0 και το θαύμα ήταν όλο και πιο κοντά. Όμως στο 62' το γκολ του Καβάνι πάγωσε την Βαρκελώνη.

Ελάχιστοι ήταν αυτοί που πίστευαν στην ανατροπή αλλά οι παίκτες τους Λουίς Ενρίκε δεν τα παράτησαν. Δύο γκολ του Νεϊμάρ με φάουλ στο 88' και με πέναλτι στο 90+1 έκαναν τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων ροντέο. Την ολοκλήρωση της ανατροπής του αιώνα σφράγισε ο Σέρτζι Ρομπερτο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μασεράνο, Πικέ, Ουμτιτί, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (84' Γκόμες), Ινιέστα (65' Τουράν), Μέσι, Ραφίνια (76' Ρομπέρτο), Νεϊμάρ, Σουάρες.

Παρί Σεν Ζερμέν: Τραπ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Μενιέ (90'+3 Κριχόβιακ), Κουρζάβα, Ραμπιό, Ματουιντί, Βεράτι, Λούκας (55' Ντι Μαρία), Ντράξλερ (75' Οριέ), Καβάνι.