Φάση από τον αγώνα της Βουλιαγμένης με τον Ολυμπιακό
Στην Α1 πόλο των Ανδρών έγιναν τα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής με τα αποτελέσματα να είναι μάλλον φυσιολογικά.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-10

Στο ντέρμπι κορυφής ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα του αγώνα κατάφερε να περάσει από το κολυμβητήριο του Λαιμού νικώντας την Βουλιαγμένη με 10-7. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-0 και στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο 5-5. Το ξέσπασμα των πρωταθλητών ήρθε στο τρίτο οκτάλεπτο όπου με επί μέρους σκορ 4-0 προηγήθηκαν με 9-5 και έβαλαν τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Στην τελευταία περίοδο η Βουλιαγμένη απλά μείωσε στο τελικό 10-7. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γεννηδουνιάς με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Μουρίκης 3, Μυλωνάκης 1, Φουντούλης 1, Κολόμβος 1. Για την Βουλιαγμένη σκόραραν οι Χρυσοσπάθης 2, Κοπελιάδης 1, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1, Καπότσης 1, Σολανάκης 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ 8-12

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ με το 12-8 επί του Εθνικού στον Πειραιά και παραμένει σε τροχιά πλέι οφ. Ο «δικέφαλος του βορρά» εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις απουσίες του Εθνικού που έπαιξε χωρίς τους τιμωρημένους Τζώρτζη και Τζωρτζάτο και έφτασε σε μία μεγάλη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-6 στο ημίχρονο ενώ στο τρίτο οκτάλέπτο αύξησαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους καθώς το σκορ έγινε 10-7. Ο ελλιπής Εθνικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο ΠΑΟΚ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τον Πειραιά. Τα γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχαν οι Ζάτοβιτς 3, Σάριτς 3, Νικολαΐδης 2, Παπαποστόλου 2, Προσινικλής 1, Τσολακούδης 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Παπαδόγκωνας 3, Σιώνης 2, Χονδροκούκης 2, Φούτρης 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ 9-6

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χτίσει μία διαφορά και τελικά να πάρει την νίκη επί του ΝΟ Χίου με 9-6. Με την νίκη τους αυτή οι «πράσινοι» παραμένουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και μάλιστα μείωσαν και την διαφορά τους από την δεύτερη Βουλιαγμένη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-1 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια η ομάδα του Μάκη Μικέδη κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι όμως δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά των τριών γκολ που είχαν πάρει οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χαραλαμπόπουλος με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Τοράκης 2, Καρούντζος 2, Βιτέλλας 1, Δερμιτζάκης 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Θωμάκος 2, Γκιουβέτσης 2, Μιμίδης 1, Βουκμίροβιτς 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 8-4

Σημαντιική νίκη που της δίνει πλεονέκτημα για την κατάληψη της τέταρτης θέσης πήρε η Γλυφάδα που επικράτησε εντός έδρας του Παλαιού Φαλήρου με 8-4. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο και παρότι στο τρίτο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και έφτασαν σε μία άνετη νίκη. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα πάντως και ενώ το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί υπήρξε επεισόδιο ανάμεσα στον Γαρδίκα του Παλαιού Φαλήρου με τον Φωτόπουλο με τον πρώτο να χτυπάει τον αντίπαλο του και να αποβάλλεται χωρίς αντικατάσταση από τους διαιτητές. Τα γκολ για την Γλυφάδα πέτυχαν οι Σκουμπάκης 2, Γιαννόπουλος 2, Παπαναστασίου 1, Κατσαούνης 1. Για το Παλαιό Φάληρο σκόραραν οι Θεοδωρόπουλος 2, Αλαφραγκής 1, Τρούλος 1.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 14-20

Πολλά γκολ είχαμε στον αγώνα του ΝΟ Καλαμακίου με τον Υδραϊκό όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 20-14. Οι παίκτες του Δημήτρη Κραβαρίτη έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 6-2. Ο ΝΟ Καλαμακίου μείωσε στο ημίχρονο σε 9-7 όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ αφού στο τρίτο οκτάλεπτο ήταν μπροστά με 16-10. Αυτή διαφορά των έξι γκολ δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο και ο Υδραϊκός έφτασε σε μία άνετη νίκη όπου οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπλάνης με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Χατζηκυριακάκης 4, Κοτσάφτης 3, Στελλάτος 3, Σαρτζετάκης 2, Λιαπάκης 2, Μιτελούδης 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Αλεβίζος 5, Φλώρος 2, Δουδέσης 2, Μπεκές 2, Αναγνωστόπουλος 1, Φαναριώτογλου 1, Καστανάκης 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 11-11

Στο μοναδικό παιχνίδι όπου δεν αναδείχτηκε νικητής ο ΝΟ Πατρών κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Νέα Σμύρνη μετά το 11-11 με τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι που ήταν και το φαβορί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 5-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-5 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο το σκορ έγινε 9-6 και τίποτα δεν προδίκαζε ανατροπή στα δεδομένα του αγώνα Στην τελευταία περίοδο όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ ψυχωμένα και με επί μέρους σκορ 5-2 κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας που τους ξεκολλάει από την τελευταία θέση. Πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ήταν ο Καρακάσης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Κουτσιαλής 2, Μαζοκοπάκης 2, Κουλιεράκης 2, Θεοδόσης-Παλαλουκάς 1, Γαβαλάς 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Αθανασίου 4, Κανελλόπουλος 1, Τουλγαρίδης 1, Καλιοράκης 1, Φυκούρας 1, Παπάκος 1, Γκότσης 1, Δουρίδας 1.