Προελαύνει η Γερμανία στα προκριματικά

Σούρλε, Γκόμεζ και Μίλερ ήταν οι σκόρερ της Γερμανίας
Το απόλυτο των νικών έχει στα προκριματικά η Γερμανία η οποία πέρασε εύκολα και από το Αζερμπαϊτζάν και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές πέρασαν δια περιπάτου από το Μπακού νικώντας το Αζερμπαϊτζάν με 4-1 και πέτυχαν την πέμπτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες. Η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ άνοιξε το σκορ με τον Αντρέ Σούρλε στο 19' αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντιμίτρι Ναζάροφ στο 31'. Αυτή η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν προσωρινή αφού ο Τόμας Μίλερ στο 36' και ο Μάριο Γκόμεζ στο 46' έδωσαν αέρα δύο γκολ στα «πάντσερ». Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Αντρέ Σούρλε στο 81'. Στην δεύτερη θέση του ομίλου παραμένει σταθερά η Βόρεια Ιρλανδία η οποία νίκησε με 2-0 την Νορβηγία στο Μπέλφαστ και ονειρεύεται την επιστροφή της σε Μουντιάλ μετά το 1986. Οι παίκτες του Μάικλ Ο'Νίλ καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2' ο Τζέιμι Γουόρντ και το 2-0 το πέτυχε ο Κόνορ Γουάσινγκτον στο 33'. Εύκολη νίκη για την Τσεχία επί του αδύναμου Σαν Μαρίνο εκτός έδρας με 6-0. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με 5-0 στο ημίχρονο με τα γκολ του Αντονίν Μπάρακ στο 17' και στο 24', του Βλαντιμίρ Νταρίντα στο 19', του Τεοντόρ Γκέμπρε Σελάσιε στο 26' και του Μίχαλ Κρμέντσικ στο 43'. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Βλαντιμίρ Νταρίντα στο 77'.

Φάση από τον αγώνα της Αγγλίας με την Λιθουανία
Σε τροχιά πρόκρισης βρίσκεται και η Αγγλία η οποία κυριαρχεί στον έκτο όμιλο. Η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ υποδέχτηκε στο «Γουέμπλεϊ» την Λιθουανία και σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε την νίκη με 2-0 και διατήρησε το αήττητο της στον όμιλο. Το σκορ άνοιξε για την Αγγλία ο Ζερμέν Ντεφόε στο 21' ενώ το δεύτερο γκολ το πέτυχε ο Τζέιμι Βάρντι στο 66'. Μάλιστα ο σκόρερ του δεύτερου γκολ αντικατέστησε τον σκόρερ του πρώτου. Στην δεύτερη θέση του ομίλου ανέβηκε η Σλοβακία η οποία πέρασε νικηφόρα από την Μάλτα νικώντας με 3-1 την ουραγό του ομίλου. Οι παίκτες του Γιαν Κόζακ πέτυχαν νωρίς το πρώτο τους γκολ με τον Βλάντιμιρ Βάις να σκοράρει στο 2'. Η Μάλτα αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Ζαν Πολ Φαρούτζια στο 14'. Ωστόσο η Σλοβακία με τα γκολ που πέτυχαν ο Γιαν Γκρέγκους στο 41' και ο Άνταμ Νέμετς στο 84' έφτασαν στην νίκη. Στον τελευταίο αγώνα του ομίλου η Σκωτία χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε στο 88' ο Κρις Μάρτιν νίκησε την Σλοβενία με 1-0 και μπήκε κι αυτή στο κόλπο.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ για την Πολωνία
Στον πέμπτο όμιλο η Πολωνία πέρασε από την Ποντγκόριτσα νικώντας το Μαυροβούνιο με 2-1 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση. Οι Πολωνοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 40' και με το 1-0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση και την πέτυχαν με τον Στέφαν Μουγκόσα στο 63'. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ο Λούκας Πίσζεκ με το γκολ που έβαλε στο 82' έδωσε την νίκη στην Πολωνία. Την ήττα του Μαυροβούνιου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί η Δανία η οποία αν και ήταν πιο επιθετική στο Κλουζ έμεινε στο 0-0 με την Ρουμανία. Έτσι το Μαυροβούνιο και η Δανία ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση του ομίλου. Μέσα στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης βρίσκεται και η Αρμενία η οποία επικράτησε του Καζακστάν με 2-0 και ισοβαθμεί με την Ρουμανία. Τα γκολ για τους Αρμένιους τα πέτυχαν ο Χένρικ Μκιταριάν στο 73' και ο Αράς Όζμπιλιζ στο 75'.