Φάση από αγώνα της Ορεστιάδας με την Παναχαϊκή
Ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική στην Volley League με την Ορεστιάδα να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την συμμετοχή της στα πλέι άουτ.

VOLLEY LEAGUE

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-1

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ορεστιάδα που επικράτησε στην ακριτική πόλη της Παναχαϊκής με 3-1 (25-19, 23-25, 25-22, 25-21) και πλέον δύσκολα θα χάσει την συμμετοχή της στα πλέι άουτ. Η ομάδα του Μπάμπη Σταματόπουλου κατάφερε να επικρατήσει σε ένα ματς που ήταν πραγματικά πολύ αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να παλεύουν σε όλα σχεδόν τα σετ. Μόνο στο πρώτο η Ορεστιάδα πήρε διαφορά μετά τα μισά του σετ και έφτασε με σχετική άνεση στην νίκη. Στο δεύτερο η Παναχαϊκή αντέδρασε και το κατέκτησε αφού λειτούργησε καλά το μπλοκ άμυνα. Στο τρίτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν μετά τους 20 πόντους ενώ στο τέταρτο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Πρώτος σκόρερ για την Ορεστιάδα ήταν ο Γουίλιαμ Λουκούμι με 17 πόντους και ακολούθησε ο Στίβεν Νας με 15. Για την Παναχαϊκή ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε 26 πόντους.

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 0-3

Η Κύζικος και ο Παμβοχαϊκός ήθελαν την νίκη για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία ομάδα αλλά στο τέλος η αγωνιστική ανωτερότητα της ομάδας του Βραχατίου ήταν αυτή που επικράτησε. Ο Παμβοχαϊκός λοιπόν επικράτησε εύκολα με 3-0 (22-25, 20-25, 17-25) και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα μόνο στο πρώτο σετ δυσκολεύτηκαν να πάρουν τον έλεγχο αλλά και σ' αυτή την περίπτωση στους κρίσιμους πόντους βγήκαν νικητές. Στα άλλα δύο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν μια σημαντική διαφορά μετά από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και φρόντισαν αυτή την διαφορά όχι μόνο να την κρατήσουν αλλά να την μεγαλώσουν κιόλα στο τέλος φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση. Πρώτος σκόρερ για τον Παμβοχαϊκό ήταν ο Γκρέγκορι Πέτι που πέτυχε 15 πόντους και ακολούθησαν ο Ανείας Τζελάτης και ο Ενρίκε Μπατατζίμ με 13. Για την Κύζικο ο Κρίσιεκ Γκούλακ είχε 13 πόντους.