Προβάδισμα με ανατροπή η Λιόν

Φάση από τον αγώνα της Λιόν με την Ρόμα
Το ντέρμπι της φάσης των «16» στο Γιουρόπα Λιγκ ήταν ο αγώνας της Λιόν με την Ρόμα και μάλιστα διακαίωσε τις προσδοκίες αφού παίχτηκε όμορφο ποδόσφαιρο.

ΛΙΟΝ - ΡΟΜΑ 4-2

Οι «λιονέ» πήραν το προβάδισμα για την πρόκριση μετά την νίκη τους με 4-2 αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ντιακαμπί μόλις στο 8'. Στην συνέχεια όμως και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ρόμα πήρα τα ηνία του ματς και γύρισε το ματς με τα γκολ του Σαλάχ στο 20' και του Φάζιο στο 33'. Το παιχνίδι όμως είχε να προσφέρει πολλές συγκινήσεις ακόμα. Στην επανάληψη η Λιόν μπήκε μεταμορφωμένη και όχι μόνο πήρε την νίκη αλλά πήρε και διαφορά δύο τερμάτων με τα γκολ του Τολισό στο 47' του Φεκίρ στο 74' και του Λακαζέτ στις καθυστερήσεις.

ΡΟΣΤΟΦ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. 1-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήθελε να καθαρίσει την πρόκριση επί της Ροστόφ από το πρώτο παιχνίδι με μία νίκη μέσα στην Ρωσία αλλά οι πολύ δυνατοί στο γήπεδο τους Ρώσοι δεν τους το επέτρεψαν και πήραν την ισοπαλία με 1-1. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μκιταριάν στο 35' κι έβαλε τις βάσεις για την νίκη που θα την έκανε αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση. Όμως οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα την μάχη και πίεσαν για την ισοφάριση. Τελικά το γκολ για την Ροστόφ ήρθε στο 53' με τον Μπουκχάροφ.

ΣΑΛΚΕ - ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ 1-1

Στον γερμανικό εμφύλιο η Σάλκε και η Γκλάντμπαχα αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 και το αποτέλεσμα αυτό δίνει προβάδισμα πρόκρισης στα «πουλάρια» που έχουν τον επαναληπτικό στην έδρα τους. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις φάσεις για γκολ όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην νίκη. Η Γκλάντμπαχ σε μία από τις λίγες φάσεις που έκανε ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Χόφμαν στο 15'. Στην συνέχεια η Σάλκε πήρε τον έλεγχο του ματς αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει στην ισοφάριση με το γκολ του Μπουργκστάλερ στο 25'.

ΑΠΟΕΛ - ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 0-1

Αυτή την φορά οι πρωταθλητές Κύπρου δεν τα κατάφεραν στο γήπεδο τους που είναι και η μεγάλη τους δύναμη και γνώρισαν την ήττα από την Άντερλεχτ με 1-0. Οι «μοβ» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Στάντσιου στο 29' και από το σημείο εκείνο διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους και πήραν την νίκη που τους μετατρέπει σε μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Ο ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ανατροπή όμως οι Βέλγοι ήταν πολύ καλά στημένοι μέσα στο γήπεδο και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν πολλές φάσεις και να απειλήσουν την εστία του Ρούμπεν.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - ΑΓΙΑΞ 2-1

Το προβάδισμα πήρε η Κοπεγχάγη για την πρόκριση της στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ μετά το 2-1 επί του Άγιαξ στην πρωτεύουσα της Δανίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν μόλις στο 1' με τον Φαλκ να ανοίξουν το σκορ. Ο «Αίαντας» μετά την ψυχρολουσία πήρε τα ηνία του ματς και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν την λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 32' με την Ντόλμπεργκ. Ωστόσο η Κοπεγχάγη κατάφερε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ με τον Κορνέλιους στο 60'. Πάντως το έργο των πρωταθλητών Δανίας μόνο εύκολο δεν θα είναι στο Άμστερνταμ αφού οι Ολλανδοί έχουν την ικανότητα και την εμπειρία να γυρίσουν το σκορ.

ΘΕΛΤΑ - ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ 2-1

Στο τέλος του αγώνα η Θέλτα κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-1 κόντρα στην Κράσνονταρ και θα κάνει το ταξίδι στην Ρωσία έχοντας το προβάδισμα για την πρόκριση. Οι Ρώσοι που ήταν πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο είχαν αυτό που ζητούσαν μέχρι το 90' αφού με τα γκολ του Βας που άνοιξε το σκορ για την Θέλτα στο 50' και του Κλάεσον που ισοφάρισε στο 56' όλα έδειχναν να κυλάνε όπως τα ήθελαν οι φιλοξενούμενοι. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα όμως ο Μποβέ έδωσε την νίκη στους Γαλιθιάνους και άλλαξε τα δεδομένα.

ΓΚΕΝΤ - ΓΚΕΝΚ 2-5

Εντυπωσιακή νίκη πήρε η Γκενκ μέσα στην Γάνδη επί της Γκεντ με 5-2 και μπορεί από τώρα να σκέφτεται τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Ο βελγικός εμφύλιος λοιπόν ήταν παράσταση για έναν με την Γκενκ να κυριαρχεί μέσα στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μαλινόφσκι στο 21' αλλά η Γκεντ ισοφάρισε στο 27' με τον Καλού. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όμως ακολούθησαν τρία γκολ από την Γκενκ με τον Κόλεϊ στο 33', τον Σαμάτα στο 41' και τον Ουρόνεν στο 45'+2. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι αφού οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ. Η Γκεντ με τον Κουλιμπαλί στο 61' και η Γκενκ με τον Σαμάτα στο 72'.

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)