Προχώρησαν με νίκες τα φαβορί

Φάση από τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Πανελλήνιο
Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Handball Premier με τα φαβορί να φτάνουν εύκολα ή δύσκολα στην νίκη και τον Άρη Νικαίας να κάνει σεφτέ.

HANDBALL PREMIER

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 34-26

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση του Πανελληνίου με 34-26 και πήρε δύο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια του για ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στα πλέι οφ. Ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 17-11. Από την άλλη ο Πανελλήνιος δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να γίνει ανταγωνιστικός και η διαφορά μεγάλωσε στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας και στα εννιά γκολ στο 24-15 αλλά και στο 32-23. Με την νίκη της αυτή η ομάδα της Θεσσαλονίκης παραμένει στην πρώτη τετράδα. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Βεσελίνοβιτς με 7 γκολ ενώ για τον Πανελλήνιο ο Μάτοβιτς με 8 γκολ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 27-22

Στην δεύτερη θέση ανέβηκε ο Διομήδης Άργους ο οποίος επικράτησε χωρίς πολλά προβλήματα του Σεριφάτου Αιγίου με 27-22. Το ντέρμπι της Πελοποννήσου ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημα του με το Σεριφάτο να είναι μπροστά στο σκορ με 6-5 στο 10' αλλά στην συνέχεια οι «λύκοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν σε μία άνετη νίκη. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 16-10 για τον Διομήδη και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια κράτησε χωρίς πολλά προβλήματα την διαφορά και έφτασε στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Διομήδη ήταν ο Αργυρού με 7 γκολ ενώ για το Σεριφάτο ο Κμπιλασβίλι σκόραρε 6 φορές.

ΑΕΚ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 27-20

Την είσοδο της στην πρώτη τετράδα διεκδικεί με αξιώσεις η ΑΕΚ η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο του Φοίβου Συκεών με 27-20. Η «Ένωση» ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψε στον Φοίβο να ελπίζει σε κάτι καλό. Η ομάδα του Κώστα Τούτση πήρε από την αρχή το προβάδισμα και στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 15-10 υπέρ της ΑΕΚ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Μάλιστα πέντε λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα η διαφορά έφτασε και στα 10 γκολ (26-16) πριν μειώσει στο τελικό 27-20 ο Φοίβος αφού η ΑΕΚ πάτησε το φρένο. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Νικολαΐδης με 8 γκολ. Για τον Φοίβο Συκεών ο Μέτσης, ο Μπαλαμός και ο Δεληζάνος πέτυχαν από 5 γκολ ο καθένας.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 30-34

Με νίκη συνέχισε και ο κάτοχος του τίτλου Φίλιππος Βέροιας ο οποίος στο γειτονικό ντέρμί με τον Αερωπό στην Έδεσσα πήρε την νίκη με 34-30. Οι πρωταθλητές από το ξεκίνημα του αγώνα είχαν σταθερά τον έλεγχο και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 16-13. Στην επανάληψη η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με τον Φίλιππο να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας που έφτασε και στα πέντε γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (13-18) και τον Αερωπό να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο από τα τρία γκολ τον αντίπαλο του. Έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος και ο Φίλιππος πήρε την νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Δομπρής με 8 γκολ ενώ για τον Αερωπό ο Μπίρνταχιτς σκόραρε 9 φορές.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΠΥΛΑΙΑ 23-22

Μετά από 17 αγωνιστικές και ισάριθμες ήττες ο Άρης Νικαίας έκανε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 23-22 της Πυλαίας την οποία όπως όλα δείχνουν θα την πάρει μαζί του στην Α2. Οι φιλοξενούμενοι που ήθελαν οπωσδήποτε την νίκη μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 13-9. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Ο Άρης Νικαίας που έψαχνε την πρώτη του νίκη έκανε την αντεπίθεση του και με επί μέρους σκορ 5-1 ισοφάρισε 14-14 και το ματς έγινε ντέρμπι. Η Πυλάια κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα με 22-21 μέχρι το 55' αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Άρης σκόραρε δύο γκολ στα οποία οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν απάντηση και έφτασε στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Άρη Νικαίας ήταν ο Μουλιάτος με 5 γκολ ενώ για την Πυλαία ο Τσαβδάρης πέτυχε 4 γκολ.