Σε τροχιά πρόκρισης το Ιράν

Ο Μεχντί Ταρεμί μόλις έχει σκοράρει για το Ιράν
Στα προκριματικά του Μουντιάλ στην ζώνη της Ασίας το Ιράν στον πρώτο όμιλο και η Σαουδική Αραβία με την Ιαπωνία στον δεύτερο έχουν ξεφύγει.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Το Ιράν χάρη σε ένα γκολ του Μεχντί Ταρεμί στο 52' πήρε την νίκη με 1-0 στην έδρα του Κατάρ και ξέφυγε κατά τέσσερις βαθμούς στην κορυφή του πρώτου ομίλου. Οι Πέρσες που δεν έχουν προκριθεί ποτέ στην ιστορία τους σε δύο συνεχόμενα Μουντιάλ είναι πολύ κοντά να το πετύχουν τώρα καθώς είχαν δώσει το παρών και στην Βραζιλία το 2014. Για να αποκτήσει αυτό το βαθμολογικό αβαντάζ η ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ χρειάστηκε οι δύο ομάδες που ακολουθούν να γνωρίσουν την ήττα. Η Κίνα έκανε την πρώτη της νίκη στον όμιλο αφού επικράτησε της Νότιας Κορέας με 1-0 με τον Γιου Νταμπάο να είναι ο σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης στο 34'. Την απώλεια της Νότιας Κορέας δεν εκμεταλλεύτηκε το Ουζμπεκιστάν που γνώρισε την ήττα από την Συρία με 1-0 με πέναλτι του Ομάρ Κριμπίν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με την νίκη τους αυτή οι Σύριοι μπαίνουν στο κόλπο της πρόκρισης.

Οι Σαουδάραβες πανηγυρίζουν ένα από τα τρία γκολ που πέτυχαν
Με εύκολες εκτός έδρας νίκες συνέχισαν η Σαουδική Αραβία και η Ιαπωνία που μοιράζονται την κορυφή του ομίλου. Οι Σαουδάραβες πέρασαν χωρίς πολλά προβλήματα από την Μπανγκόνγκ όπου νίκησαν την Ταϊλάνδη με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Μοχάμαντ Αλ Σαχλαβί στο 26' για να διπλασιάσει τα γκολ των Αράβων ο Ταϊλανδός Ταναμπούν Κεσαράτ με αυτογκόλ στο 84'. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαλμάν Αλ Μοασέρ στο δεύτερο των καθυστερήσεων. Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Ιαπωνία νίκησε τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα με 2-0 με τα γκολ του Γιούγια Κούμπο στο 13' και του Γιασουγιούκι Κόνο στο 51'. Έτσι Σαουδική Αραβία και Ιαπωνία έχουν ξεφύγει με τρεις βαθμούς και φαντάζουν φαβορί για την πρόκριση. Στην τρίτη θέση έχει μείνει η Αυστραλία μετά το 1-1 με το Ιράκ. Οι Αυστραλοί άνοιξαν το σκορ με τον Μάθιου Λέκι στο 39' για να ισοφαρίσει το Ιράκ με τον Αχμέντ Γιασίν στο 76'