Σφραγίζει την πρωτιά στον Πειραιά

Μία ακόμα νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ για τον Ολυμπιακό
Ένα ακόμα βήμα για την πρώτη θέση στον όμιλο έκανε ο Ολυμπιακός στην Γαλλία και σφραγίζει την πρωτιά στον Πειραιά την επόμενη αγωνιστική.

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ

ΝΙΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-12

Χωρίς να αντιμετωπισει πολλά προβλήματα ο Ολυμπιακός πέρασε από την Γαλλία νικώντας την Νις με 12-8 και παραμένει στην κορυφή του ομίλου ισόβαθμος με την Σόλνοκ την οποία υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στο «Παπαστράτειο» και αν νικήσει σφραγίζει την πρωτιά. Στον αγώνας της Γαλλίας η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-3 στο ημίχρονο. Η διαφορά αυτή των τεσσάρων γκολ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και οι πρωταθλητές Ελλάδας πρόσθεσαν άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Φουντούλης με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Γεννηδουνιάς 3, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γιάνοβιτς 1. Για την Νις σκόραραν οι Μονερέ 2, Χάνσεν 2, Ιζντίνσκι 2, Κάκιτς 1, Μπρουιέρ 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ 21-1

Την αήττητη πορεία του συνέχισε και μάλιστα δια περιπάτου ο Ολυμπιακός καθώς διέλυσε τον Εθνικό με 21-1. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη έκανε πλάκα στον συμπολίτη καθώς προηγήθηκε με 6-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και από τότε δεν δέχτηκε άλλο γκολ φτάνοντας την διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη. Φυσικά το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική αφού οι «ερυθρόλευκες» ήταν κλάσεις ανώτερες από τις αντιπάλους τους. Έτσι θα αναφέρουμε απλά τις σκόρερς. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Ε. Πλευρίτου 4, Ασημάκη 4, Σώρα 3, Αβραμίδου 2, Λογοθέτη 2, Πέττα 2, Μ. Πλευρίτου 1, Έμολο 1, Β. Πλευρίτου 1, Νίνου 1. Το μοναδικό γκολ του Εθνικού το πέτυχε η Πετάση.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 6-12

Χωρίς απώλειες πέρασε από την Γλυφάδα η Βουλιαγμένη νικώντας με 12-6. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου φρόντισε από το ξεκίνημα του αγώνα να δείξει ποιος είναι το φαβορί όταν και προηγήθηκε με 5-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 9-3 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενες πάτησαν φρένο και η διαφορά δεν μεγάλωσε περισσότερο και η Γλυφάδα μπόρεσε να φανεί πιο ανταγωνιστική σε καμία περίπτωση όμως απειλητική. Πρώτη σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν η Ξενάκη με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Χυδηριώτη 2, Πρωτόπαππα 2, Διαμαντοπούλου 2, Τσουκαλά 1, Μαυρωτά 1, Α. Λούδη 1. Για την Γλυφάδα σκόραραν οι Ελληνιάδη 2, Ε. Λούδη 1, Παπαναστασίου 1, Κολτσίδα 1, Νιαρχάκου 1

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 14-7

Το απόλυτο στον όμιλο των πλέι άουτ διατήρησε ο ΝΟ Ρεθύμνου που επικράτησε του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 14-7. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη προηγήθηκε με 6-3 στο ημίχρονο όμως στο τρίτο οκτάλεπτο ήταν που σφράγισε την νίκη. Με επί μέρους σκορ 6-2 προηγήθηκε με 12-5 κάθε προσδοκία των φιλοξενούμενων έπαψε να υπάρχει. Πλέον η ομάδα της Κρήτης θέλει μόνο ένα βαθμό για να εξασφαλίσει την πέμπτη θέση. Πρώτη σκόρερ για τον ΝΟ Ρεθύμνου ήταν η Μυριοκεφαλιτάκη με 6 γκολ και ακολούθησαν οι Η. Καριπίδου 4, Μ. Καριπίδου 1, Λιμπιτάκη 1, Φαρμάκη 1, Γαβαλά 1. Για τον Τρίτωνα Αμαρουσίου σκόραραν οι Μουλλάκη 2, Τζελέπη 2, Χατζηκυριακάκη 2, Αργυρού 1.