Ασπρόμαυρο πάρτι στην Τούμπα! (pics)

Ο Πρίγιοβιτς έχει μόλις σκοράρει το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ
Πέρασε μια... τρικυμία για λίγα λεπτά ο ΠΑΟΚ, αλλά συνήλθε και κατατρόπωσε τον Ολυμπιακό με 2-0 χάρη στα γκολ των Σάχοφ και Πρίγιοβιτς στο «ντέρμπι» της 23ης αγωνιστικής της Superleague. Ο Δικέφαλος ήταν ουσιαστικός και φουλ παθιασμένος, ήταν σαφώς και η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο κι έφτασε σε μια μεγάλη νίκη. Μία νίκη που προκαλεί... πικρά χαμόγελα, καθώς ο ΠΑΟΚ έδειξε σε αυτό το ματς ότι δεν του αρμόζει η βαθμολογική του θέση.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε τρίτος μειώνοντας την διαφορά του από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στους 8 βαθμούς και ξεπερνώντας τον Παναθηναικό, αλλά αυτός που πραγματικά μπορεί να βγει ευνοημένος από τη νίκη του είναι ο δεύτερος Πανιώνιος, αφού εάν αύριο καταφέρει να νικήσει την ΑΕΚ στο παιχνίδι που κλείνει την αυλαία της 23ης αγωνιστικής θα πλησιάσει στους 4 βαθμούς τους πρωταθλητές κι όλα θα είναι ανοιχτά για την κατάκτηση του τίτλου, επτά στροφές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Μπορεί άπαντες να περίμεναν ο ΠΑΟΚ να προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την ορμή της Τούμπας στα πρώτα λεπτά αλλά ο Ολυμπιακός ήταν που μπήκε πολύ πιο δυνατά και κατάφερε να δημιουργήσει δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει. Στο 4' σουτ του Σισοκό πέρασε κόρνερ ενώ στο 7' ένα απίστευτο λάθος του Γλύκου που έδωσε την μπάλα στον Ανσαριφάρντ, έφερε και χαμένο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αποκρούει το πλασέ του Ιρανού.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού κράτησε μέχρι το 20'. Ο ΠΑΟΚ με το πέρασμα του χρόνου, βρήκε την αυτοσυγκέντρωσή του, μείωσε τα λάθη του και κατάφερε να έχει σε ένα πολύ καλό του δεκάλεπτο τρεις ευκαιρίες να σκοράρει με τους Κάμπος, Ουάρντα, Ενρίκε να κάνουν πολύ κακές τελικές προσπάθειες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν... ΠΑΟΚ. Όπως τον θέλει ο κόσμος του, όπως τον θέλει και ο προπονητής του. Να παίζει έξυπνα και αμυντικά και επιθετικά. Και το κυριότερο να είναι αποτελεσματικός. Γκολ από τον Σάχοφ στο 54', γκολ από τον Πρίγιοβιτς στο 60' και η Τούμπα σε παροξυσμό.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε βάσει πλάνου να δίνει χώρο στον Ολυμπιακός χωρίς να του επιτρέπει να γίνει απειλητικός. Αν μάλιστα ήταν πιοπροσεκτικός στην τελική πάσα ή το σουτ του Ουάρντα δεν έβρισκε δοκάρι, το σκορ θα μπορούσε να ανέβει ακόμα ψηλότερα... Ο ΠΑΟΚ ήταν ουσιαστικός και το σημαντικότερο νικητής σε ένα μεγάλο ντέρμπι δείχνοντας πως δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τον αντίπαλό του.

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Κρέσπο, Μάτος, Μαλεζάς (78' Λέοβατς), Βαρέλα, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Ουάρντα, Ενρίκε (65' Μυστακίδης), Κάμπος (72' Κάτσε), Πρίγιοβιτς.

Ολυμπιακός (Μπέντο): Λεάλι, Σισοκό, Ρέτσος, Μποτία, Φιγκέιρας, Ανδρούτσος (63' Μάρτινς), Ρομαό, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι (67' Μανθάτης), Ανσαριφάρντ (80' Καρντόσο).