Σταθερή στην μάχη του τίτλου η Σεβίλλη

Φάση από τον αγώνα της Σεβίλλης με την Μπιλμπάο
Χάρη σε ένα γκολ του Ιμπόρα η Σεβίλλη πήρε την νίκη κόντρα στην Μπιλμπάο και παρέμεινε στο κυνήγι του τίτλου.

Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι επικράτησε με 1-0 των Βάσκων και βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας δύο βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα και έναν πίσω από την Ρεάλ. Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» λοιπόν κάνουν όνειρα να μπουν σφήνα στο δίδυμο και να κατακτήσουν το πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από το 1946. Αντίθετα με την Σεβίλλη η Ατλέτικοκ που συνόδευε τους δύο μεγάλους στην κούρσα για τον τίτλο τα τελευταία χρόνια έχασε ακόμα περισσότερο έδαφος μετά το 1-1 με την Λα Κορούνια στο «Ριαθόρ» Οι Γαλιθιάνοι άνοιξαν το σκορ με τον Αντόνε στο πρώτο ημίχρονο για να ισοφαρίσει στην επανάληψη ο Γκριεζμάν. Με τον βαθμό της ισοπαλίας οι «ροχιμπλάνκος» ανέβηκαν και πάλι μόνη στην τέταρτη θέση όμως έχουν μείνει εννιά βαθμούς πίσω από την Σεβίλλη. Όσο για την Λα Κορούνια βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Λα Κορούνια - Ατλέτικο 1-1