Στην επόμενη φάση η Νέα Ζηλανδία

Φάση από τον αγώνα της Νέας Ζηλανδίας με τα Φίτζι
Στην νοτιοανατολική γωνιά του πλανήτη μας την Ωκεανία η Νέα Ζηλανδία εξασφάλισε την συμμετοχή της στην επόμενη φάση των προκριματικών.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Η ομάδα του Άντονι Χάντσον που είναι η μεγάλη δύναμη της συγκεκριμένης συνομοσπονδίας πήρε δύο εύκολες νίκες κόντρα στα Φίτζι και σφράγισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο. Τα δύο παιχνίδια έληξαν με το ίδιο σκορ 2-0 υπέρ της Νέας Ζηλανδίας. Στο πρώτο που έγινε στα Νησιά Φίτζι ο Κρις Γουντ στο 49' με πέναλτι και ο Μάρκο Ρόχας στο 55' ήταν οι σκόρερς για την Νέα Ζηλανδία. Το δεύτερο παιχνίδι έγινε στην έδρα των Νεοζηλανδών και το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο. Ο Ράιαν Τόμας πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του στο 27' και στο 69' και την οδήγησε στην νίκη. Για να ολοκληρωθεί ο όμιλος απομένουν τα δύο παιχνίδια ανάμεσα στα Φίτζι και την Νέα Καληδονία που όμως είναι βαθμολογικά αδιάφορα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.  Νέα Ζηλανδία 10
2.  Νέα Καληδονία 1
3.  Φίτζι 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Αντίθετα στον δεύτερο όμιλο τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα αφού η Ταϊτή και η Παπούα Νέα Γουινέα πήραν από μία νίκη στα μεταξύ τους παιχνίδια. Μάλιστα κέρδισαν η μία στην έδρα της άλλης. Η Ταϊτή πέρασε με 3-1 από τον Σεν Μόρεσμπι κάνοντας την ανατροπή. Η Παπούα Νέα Γουινέα άνοιξε το σκορ στο 45'+1 με τον Νάιτζελ Νταμπινγκιάμπα. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με τα γκολ των Σιλβέν Γκράλια στο 67' και στο 85' και του Τεαονούι Τεχάου στις καθυστερήσεις πήραν την νίκη. Στην ρεβάνς όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά και η Παπούα Νέα Γουινέα πήρε την νίκη με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ του Πάτρικ Άισα στο 62' και του Ρέιμοντ Γκουνέμπα στο 74'. Για την Ταϊτή μείωσε στις καθυστερήσεις ο Ταουχίτι Κεκ.. Έτσι όλα θα κριθούν από τα παιχνίδια της Παπούα Νέα Γουινέα με τα Νησιά Σολομώντα με την τριπλή ισοβαθμία να είναι ένα πιθανό ενδεχόμενο.