Συνέχισαν με νίκες οι πρωτοπόροι

Φάση από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Εθνικό
Με τα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α1 των Ανδρών στο πόλο με τους πρωτοπόρους να συνεχίζουν με νίκες.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ 7-4

Στο πιο σημαντικό ματς της αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Εθνικού με 7-4 και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο βάζοντας τις βάσεις για την τελική τους επικράτηση. Ο Εθνικός δεν κατάφερε να ξαναμπεί στον αγώνα και ο Παναθηναϊκός πήρε χωρίς πολλά προβλήματα τους τρεις βαθμούς της νίκης. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Καρούντζος με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Χαραλαμπόπουλος 2, Βιτέλλας 1, Φώσκολος 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Χονδροκούκης 2, Σιώνης 1, Παπαδόγκωνας 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 21-3

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα ο Ολυμπιακός διέλυσε το Παλαιό Φάληρο με 21-3 και συνεχίζει αήττητος. Οι «ερυθρόλευκοι» στα τρία πρώτα οκτάλεπτα έτρωγαν σίδερα στην άμυνα με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 16-0. Μόνο στο τέταρτο οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου κάπως χαλάρωσαν και μπόρεσαν και οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Εσπανιόλ με 7 γκολ και ακολούθησαν οι Φουντούλης 5, Μουρίκης 4, Μυλωνάκης 1, Γεννηδουνιάς 1, Πρέκας 1, Ντόσκας 1, Γιάνοβιτς 1. Για το Παλαιό Φάληρο σκόραραν οι Αλαφραγκής 1, Κουρλιάφτης 1, Γωννιωτάκης 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 14-2

Ανάλογη εξέλιξη είχε και ο αγώνας της Βουλιαγμένης με τον ΝΟ Πατρών που έληξε με άνετη νίκη των γηπεδούχων με 14-2. Η ομάδα του Κώστα Λούδη στα τρία πρώτα οκτάλεπτα κατάφερε να μην δεχτεί ούτε ένα γκολ και να προηγηθεί με 11-0. Στο τέταρτο και τελευταίο με την νίκη ήδη εξασφαλισμένη οι γηπεδούχοι πάτησαν φρένο και η ομάδα της Πάτρας μπόρεσε να πετύχει κι αυτή γκολ. Με την νίκη τους αυτή οι «μπέμπηδες» παραμένυν σταθερά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Τα γκολ της Βουλαγμένης τα πέτυχαν οι Καπότσης 3, Σολανάκης 3, Κοπελιάδης 2, Πάτερος 2, Δελαγραμμάτικας 1, Γούβης 1, Βίκο 1, Δήμου 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Καλιοράκης 1, Γκότσης 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΝΟ ΧΙΟΥ 15-9

Σταθερά στην πρώτη τετράδα βρίσκεται η Γλυφάδα που ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΝΟ Χίου με 15-9. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη από το πρώτο οκτάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 6-1 φρόντισε να δείξει ποιος είναι το αφεντικό στο ματς. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους αλλά η Χίος δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική. Πρώτος σκόρερ για την Γλυφάδα ήταν ο Χατζηγούλας με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Φωτόπουλος 3, Παπούκας 2, Παπανικολάου 1, Ρομπόπουλος 1, Κατσαούνης 1, Αλβέρτης 1, Παπασηφάκης 1, Γιαννόπουλος 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Βουκμίροβιτς 2, Κόλλιας 2, Μιμίδης 1, Θωμάκος 1, Τεσάνοβιτς 1, Κανδιόγλου 1, Γκιουβέτσης 1.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΠΑΟΚ 4-13

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο ΠΑΟΚ πέρασε με 13-4 από την έδρα του ΝΟ Καλαμακίου και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο πρώτο ημίχρονο ο «δικέφαλος του βορρά» κυριάρχησε και προηγήθηκε με 6-1 όμως στο τρίτο οκτάλεπτο οι γηπεδουχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 7-4. Στην τελευταία περίοδο όμως ένα σερί 6-0 του ΠΑΟΚ έβαλε τέλος στις όποιες βλέψεις των γηπεδούχων. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Παπαποστόλου με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Νικολαΐδης 2, Σάριτς 2, Μουρατίδης 2, Σαρησάββας 1, Ζάτοβιτς 1, Νάνος 1, Τσολακούδης 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Δουδέσης 1, Φαναριώτογλου 1, Καστανάκης 1, Αλεβίζος 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 6-8

Δύσκολο ήταν το πέρασμα του Υδραϊκού από την Νέα Σμύρνη όπου επικράτησε του Πανιωνίου με 8-6 και πλέον ισοβαθμεί με τον Παλαιό Φάληρο. Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο οκτάλεπτο με 3-1 όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 4-3 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο το σκορ έγινε 5-3 για τον Υδραϊκό και η διαφορά αυτή των δύο γκολ διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα. Τα γκολ για τον Υδραϊκό τα πέτυχαν οι Μιτελουδης 2, Χατζηκυριακάκης 2, Μπλάνης 2, Βλοντάκης 2. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Κουλιεράκης 2, Πανταζόπουλος 2, Καρακάσης 1, Γαβαλάς 1.