Συνέχισαν με νίκες τα φαβορί

Ο Νταβίντ Σίλβα (με το 21) μόλις έχει ανοίξει το σκορ για την Ισπανία
Με τα παιχνίδια της ευρωπαϊκής ζώνης συνεχίστηκαν τα προκριματικά του Μουντιάλ όπου εύκολα ή δύσκολα τα φαβορί πήραν αυτό που ήθελαν.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον έβδομο όμιλο τόσο η Ισπανία όσο και η Ιταλία συνέχισαν με νίκες και συνεχίζουν να οδηγούν στην βαθμολογία. Στο «Ελ Μολινόν» η Ισπανία δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στην νίκη κόντρα στο Ισραήλ με 4-1 πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Νταβίντ Σίλβα στο 13' και ο Βιτόλο στο 45'+1 διαμόρφωσαν το 2-0. Στην επανάληψη οι Ίβηρες συνέχισαν την επίθεση και στο 51' ο Ντιέγκο Κόστα έκανε το 3-0. Το Ισραήλ μείωσε στο 76' με τον Λιόρ Ραφαέλοφ για να κάνει το τελικό 4-1 ο Ίσκο στο 88'. Στο Παλέρμο η Ιταλία με τα γκολ του Ντανιέλε Ντε Ρόσι με πέναλτι στο 12' και του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 80' νίκησε με 2-0 την Αλβανία σε ένα ιστορικό ματς για τον  Τζιαλουίτζι Μπουφόν αφού έφτασε τα 1.000 παιχνίδια στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο. Στον τρίτο αγώνα του ομίλου η ΠΓΔΜ νίκησε εύκολα εκτός έδρας με 3-0 το Λιχτενστάιν με τα γκολ του Μπόμπαν Νικόλοφ στο 43' και του Ίλια Νεστορόφσκι στο 68' και στο 73'.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ αποφεύγει τον Ιρλανδό Τζέιμς ΜακΛίν
Ισοβαθμία έχουμε στην κορυφή και του τέταρτου ομίλου. Το ισόπαλο 0-0 ανάμεσα στην Ιρλανδία και την Ουαλία στο βρετανικό ντέρμπι έδωσε την ευκαιρία στην Σερβία να πιάσει στην πρώτη θέση τους Ιρλανδούς. Η ομάδα του Σλάβολιουμπ Μούσλιν πέρασε από την Τιφλίδα νικώντας την Γεωργία με 3-1. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον  Νικα Κατσαράβα μόλις στο 5' αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. ο Ντούσαν Τάντιτς με πέναλτι στο 45' έφερε το ματς στα ίσια και στην επανάληψη η Σερβία έκανε την αντεπίθεση της για να φτάσει στην νίκη. Τα γκολ που πέτυχαν ο Αλεξάντερ Μίτροβιτς στο 64' και ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς στο 86' έδωσαν την νίκη και τους τρεις βαθμούς στους Σέρβους. Στο τρίτο ματς του ομίλου η Αυστρία χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην ουραγό Μολδαβία και πήρε την νίκη με 2-0. Τα γκολ των νικητών που μπήκαν προς το τέλος του αγώνα τα πέτυχαν ο Μάρκο Αρναούτοβιτς στο 75' και ο Μάρτιν Χάρνικ στο 90'.

Ο Μάριο Μάντζουκιτς στον αγώνα της Κροατίας με την Ουκρανία
Στον ένατο όμιλο η Κροατία συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα αφού πήρε την νίκη και κόντρα στην Ουκρανία και παραμένει αήττητη. Σε ένα ματς που είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Νίκολα Κάλινιτς στο 38'. Στην δεύτερη θέση του ομίλου ανέβηκε η Ισλανδία η οποία αν και δυσκολεύτηκε τελικά πέρασε από το Κόσοβο με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ του Μπγιορν Σίγκουρντσον στο 25' και του Γκίλφι Σίγκουρντσον στο 35' με πέναλτι. Ωστόσο στο 52' οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Άντχε Νούχιου. Μάλιστα προσπάθησαν να φτάσουν και στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν. Στην διεκδίκηση της πρόκρισης έχει μπει και η Τουρκία η οποία επικράτησε της Φινλανδίας με 2-0 στην Αττάλεια με τα γκολ του Τσενκ Τοσούν στο 9' και στο 13'.

1.  Κροατία 13
2.  Ισλανδία 10
3.  Ουκρανία 8
4.  Τουρκία 8
5.  Φινλανδία 1
6.  Κόσοβο 1

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)