Το γύρισε η Λίβερπουλ

Φάση από τον αγώνα της Λίβερπουλ με την Μπερνλι
Στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε την Κυριακή (12/3) για την Πρέμιερ Λιγκ η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα αλλά τελικά νίκησε την Μπέρνλι.

Οι «ρεντς» επικράτησαν με 2-1 μέσα στο «Άνφιλντ» της ομάδας του Σον Ντάις και με την νίκη αυτή και τους τρεις βαθμούς είναι στην τέταρτη θέση έχοντας όμως δύο ματς περισσότερα από Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ακολουθούν. Το παιχνίδι κόντρα στην Μπέρνλι δεν ξεκίνησε καλά για την Λίβερπουλ αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν νωρίς το σκορ με τον Μπαρνς. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς κι άρχισαν να επιτίθενται κατά κύματα. Έτσι στο τέλος του ημιχρόνου ο Βαϊνάλντουμ έφερε το ματς στα ίσια κι έδωσε άλλο αέρα στην Λίβερπουλ για την επανάληψη. Εκεί ο Εμρέ Τσαν πέτυχε το γκολ που έδωσε στους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ την νίκη.

Λίβερπουλ - Μπέρνλι 2-1
(45'+1 Βαϊνάλντουμ, 61' Τσαν - 7' Μπαρνς)