Το Κύπελλο κατηφόρισε για Πειραιά

Νίκησαν 3-1 σετ την Κηφισιά στον τελικό
Κυπελλούχος Ελλάδας στο βόλεϊ αναδείχτηκε για μία ακόμα φορά αφού στον τελικό επικράτησε της Κηφισιάς.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 3-1

Στο Final-4 που ολοκληρώθηκε στην Θεσσαλονίκη ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πήρε την νίκη κόντρα σε μια αξιόμαχη Κηφισιά στον τελικό με 3-1 (25-13, 19-25, 25-22, 29-27).

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και με πίεση σε σερβίς και επίθεση έφτασε πολύ εύκολα στο 1-0. Η αντίδραση της Κηφισιάς ήρθε στο δεύτερο σετ όπου με σερβίς τακτκής δυσκόλεψε την υποδοχή του Ολυμπιακού και με τον Γιορντάνοφ να τελειώνει σχεδόν όλες τις μπάλες ισοφάρισε σε 1-1. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός με Φιλίποφ και Φράγκο βασικούς κατάφερε να έχει σταθερά το προβάδισμα παρότι η Κηφισιά πίεσε για την ανατροπή.

Μεγάλη μάχη έγινε καισ το τέταρτο όπου η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη είχε το προβάδισμα στην μεγαλήυτερη διάρκεια και έφατσε μία ανάσα από το τάι μπρέικ. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 24-22 όμως η κλάση των παικτών του Ολυμπιακού μίλησε την κατάλληλη στιγμή. Δύο μπλοκ στον Γιορντάνοφ έκαναν το σκορ 24-24 και στην συνέχεια δύο απανωτοί άσοι από τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς έδωσαν το Κύπελλο στον Ολυμπιακό.

Ο Σέρβος με αυτούς τους δύο άσους έφτασε τους 23 και αναδείχτηκε σε MVP του Κυπέλλου ενώ πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 26. Για την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είχε 27 πόντους.