Δεύτερη νίκη με Μαρινάκη ο Παναθηναϊκός

Ντεμπούτο ο Μόλινς, εξαιρετικός Χατζηγιοβάνης
Σε ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου είχε κριθεί με το 4-0 του πρώτου αγώνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Αστέρα στην Τρίπολη με πολύ ωραίο γκολ του Μαρινάκη στις καθυστερήσεις...

Η ρεβάνς της Τρίπολνης ήταν περισσότερο αγγαρεία για τους παίκτες των δύο ομάδων, αλλά παράλληλα και μια ευκαιρία για τους προπονητές να κάνουν τις δοκιμές τους εν όψει της συνέχειας των υποχρεώσεών τους. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έπαιξε στο ρελαντί απέναντι σε έναν αντίπαλο χωρίς πάθος και πίστη για την ανατροπή του 4-0, κράτησε εύκολα το μηδέν στην άμυνα και στο τέλος με το γκολ του Μαρινάκη σφράγισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου με την δεύτερη νίκη του επί του Αστέρα, ο οποίος βέβαια έχει προ πολλού το μυαλό του στο πώς θα απεμπλακεί από τα σενάρια του υποβιβασμού.

Στην φάση του γκολ ο νεαρός Χατζηγιοβάνης έκανε όλη την δουλειά, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Μέστο, κι αυτός με υποδειγματική σέντρα βρήκε τον ξεχασμένο από την άμυνα των γηπεδούχων Μαρινάκη, ο οποίος με υπέροχη κεφαλιά κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη. Ο Λέτο έδειξε ότι σταδιακά ξαναβρίσκει τα πατήματά του, αλλά αντικατταστάθηκε από τον Μόλινς που έκανε το ντεμπούτο του με τους πράσινους. Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Παναγιώτη Βλαχοδήμου, ο οποίος εγκατέλειψε με πόνους στο γόνατό ενώ είχαν γίνει όλες οι αλλαγές.

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Καλτσάς (64' Ιγκλέσιας), Ευαγγέλου, Γκαϊντούτσικ, Γιαννούλης, Μακροστέργιος, Τσουκαλάς (64' Δημούτσος), Μπαστιάνος, Τσιλιανίδης, Στανισάβλιεβιτς (74' Φαρίνια), Ιωαννίδης.

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος Ορ., Μέστο, Ευαγγέλου, Μολέντο, Χουχούμης, Ρέις, Λουντ, Εμποκού (66' Χατζηγιοβάνης), Βλαχοδήμος Π., Μπουμάλ (74' Μαρινάκης), Λέτο (60' Μολίνς).