Τσάμπα ήττα από Γαλατά ο Ολυμπιακός

Αυτοκτονία για τους Πειραιώτες που προηγήθηκαν 52-37 στο 24' και έχασαν με κάτω τα χέρια
Μια έκπληξη μεγατόνων περίμενε όσους βρέθηκαν σήμερα στο ΣΕΦ, με την Γαλατάσαραϊ να σοκάρει τον Ολυμπιακό, και να τον κερδίζει για δεύτερη φορά μέσα στην σεζόν με 80-71, στερώντας του την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να παραμένει στις 18 νίκες μετά από 26 παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, και στην τρίτη θέση.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου φαινόταν να κάνει υγιεινό περίπατο ως και το 24′ (52-37), μην υπολογίζοντας στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αγωνιζόμενοι χωρίς άγχος, και έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Μίτσοφ, πήραν ένα διπλό γοήτρου.

Το παιχνίδι εν πολλοίς κρίθηκε στα τρίποντα, όπου ο Ολυμπιακός είχε 2/20 (και τα δυο ο Γκριν), με το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν να έχει 10/16, με τον Βλαντιμίρ Μίτσοφ να είναι ο «εκτελεστής» της ομάδας του Πειραιά, έχοντας 18 πόντους (4/5 τριπ.). Την αντεπίθεση για τους Τούρκους, που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι στα τελευταία 16 λεπτά με ένα επιμέρους σερί 43-19, ξεκίνησε ο Γκοσκενίν Κοκσάλ (13 π.) με 7 συνεχόμενους πόντους, για να ακολουθήσουν οι Άλεξ Τάιους (14 π., 7/8 διπ., 5 ριμπ.) και Σινάν Γκιουλέρ (8 π., 8 ασίστ).

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, μπορεί να κυριάρχησε στα ριμπάουντ (42-32), αλλά έδειξε να εφησυχάζει, πληρώνοντας το με τον χειρότερο τρόπο, και με την 3η του ήττα εντός Πειραιά. Ο Έρικ Γκριν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (4/9 διπ., 2/4 τριπ.), με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει τον ίδιο αριθμό πόντων (5/11 διπ., 8 ριμπ.). Σε μέτριο βράδυ βρέθηκε και πάλι ο Βασίλης Σπανούλης, έχοντας 7 πόντους (3/5 βολές, 2/4 διπ., 0/2 τριπ., 3 ασίστ) και 6 λάθη.

Το παιχνίδι

Με καθαρά Ελληνική ομάδα (Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης) και τον Καναδό Μπίρτς ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, με τον Ολυμπιακό να επιβάλλει από την αρχή το νόμο του, και να φτάνει στο 10-4 με το 4’ με τον 3ο  πόντο του Σπανούλη. Οι Τούρκοι στην μοναδική του αναλαμπή στο παιχνίδι πλησίασαν στο -2 (13-11) με τον Πλέις, για να πατήσει το γκάζι ο Ολυμπιακός, και αντλώντας δύναμη από την κυριαρχία του στα ριμπάουντ (12-3 στην α’ περίοδο) έτρεξε ένα σερί 11-0, ανεβάζοντας την διαφορά στο +13 (24-11), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 27-14.

Ο Γκριν και τα επιθετικά ριμπάουντ (12 στο πρώτο ημίχρονο) έδωσαν ώθηση στον Ολυμπιακό, ο οποίος συντηρούσε σε όλη την δεύτερη περίοδο μια μεγάλη διαφορά, φτάνοντας την τιμή της και στο +16 (48-32), με τον μαχητικό Κορκμάζ να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα στο 48-35. Οι γηπεδούχοι παρά το 1/7 τρίποντα, 22 ριμπάουντ και μόλις 3 λάθη.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πηγαίνουν το παιχνίδι σε ρελαντί ρυθμό, με την διαφορά να βρίσκεται στο +15 (52-37) ως το 24’, και τίποτα να μην δείχνει ότι η Γαλατάσαραϊ είχε τα φόντα να ξανά μπει στην επίθεση. Ωστόσο από την μια η χαλαρότητα στην άμυνα (1 φάουλ είχε ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο) και από την άλλη η ευστοχία των Τούρκων στα τρίποντα (7/10) τους έδωσε το δικαίωμα να μπούνε στο παιχνίδι. Με τον Κοκσάλ να ξεκινάει την αντεπίθεση με 7 συνεχόμενους πόντους, και τον Ντέι να την ολοκληρώνει, ο Τούρκοι ισοφάρισαν σε 57-57 στο 29’, ενώ έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν με τον Γκιουλέρ να αστοχεί σε τρίποντο, Εν τέλει η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-57 χάρη σε τζαμπ σουτ του Ουότερς.

Η Γαλατά είχε μπει για τα καλά στον ρυθμό του παιχνιδιού, και έτσι προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 59-61 χάρη σε κάρφωμα του Τάιους στο 31’, με τον Μίτσοφ, να παίρνει μπροστά και να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους για το 66-68. Ο Γκριν με το δεύτερο δικό του τρίποντο στο παιχνίδι, αλλά και το δεύτερο του Ολυμπιακού έδωσε στην ομάδα του το τελευταίο της προσπέρασμα στο παιχνίδι (69-68 στο 3’24’’), με τον Μίτσοφ να συνεχίζει «καυτός» και με δυο συνεχόμενα τρίποντα από την ίδια θέση να διαμορφώνει το 69-76 (52’’).

Ο Πρίντεζης με βολές μείωσε σε 71-76, και παρά το γεγονός ότι ο Ντέι είχε 1/4 βολές, ένα άστοχο ελεύθερο τρίποντο του Μάντζαρη, μια λάθος πάσα του Σπανούλη και ένα αντί αθλητικό φάουλ του Παπανικολάου, έδωσαν την ευκαιρία στην Γαλατά να πάρει μια τρομερή νίκη, παρά την απουσία των Σίλμπ και Πρέλτζιτς.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-35, 59-57, 71-80

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2/4 τριπ.), Μπίρτς 7 (6 ριμπ.), Γιάνγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 7 (6 λάθη), Ουότερς 4, Αγραβάνης 5 (4 ριμπ.), Μιλουτίνοφ 6 (7 ριμπ.), Πρίντεζης 14 (8 ριμπ.), Παπανικολάου 7 (6 ριμπ.), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 5.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Μίτσοφ 18 (4/5 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασίστ, 4 κλεψ.), Φιτιπάλντο 6 (2/2 τριπ.), Τάιους 14 (7/8 διπ., 5 ριμπ.), Κορκμάζ 3, Αράρ 4 (6 ριμπ.), Χατσιέβα, Πλέις 6, Ντέι 8 (1/3 τριπ.), Γκιουλέρ 8 (2/3 τριπ., 5 ριμπ., 8 ασίστ, 4 κλεψ.), Ντίμπλερ, Κοκσάλ 13 (1).

Σφαιρόπουλος: «Ηταν ένα καλό μάθημα…»

«Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα και ένα κακό δεύτερο ημίχρονο. Δεν ήμασταν επιθετικοί και δεν παίξαμε καλή άμυνα, αν και στο ημίχρονο συζητήσαμε για το αμυντικό κομμάτι, στο οποίο η Γαλατά είναι πολύ επικίνδυνη και αν βρει ρυθμό μπορεί να απειλήσει. Επιθετικά είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ και εύκολα λέι απ που χάσαμε. Αυτό μας προκάλεσε νευρικότητα και στην άμυνα», δήλωσε ο κόουτς του Ολυμπιακού και πρόσθεσε:

«Συνεχίζουμε, είμαστε σε θέση που ελέγχουμε την κατάσταση. Έχουμε άλλα τέσσερα ματς μπροστά μας και αυτό που έγινε σήμερα ήταν ένα καλό μάθημα από την άποψη ότι μερικοί έλεγαν πως είμαστε ήδη στο Final Four. Το μόνο που έχουμε πετύχει είναι η πρόκριση στα play offs και θα πρέπει να προσπαθήσουμε πλέον για το πλεονέκτημα έδρας. Αυτός είναι ο στόχος που έχουμε για το διάστημα που ακολουθεί. Αυτό είπα και στους παίκτες μου πριν τον αγώνα, αλλά δυστυχώς η ατμόσφαιρα ήταν λίγο πανηγυρική. Πρέπει να εστιάσουμε στο επόμενο παιχνίδι, πρώτα στο ελληνικό πρωτάθλημα και μετά στην Ευρωλίγκα».