Βρήκε τρόπο να χάσει ο Παναθηναϊκός

Ό,τι έχτισαν οι πράσινοι σε όλο το ματς, το γκρέμισαν στην τελευταία περίοδο
Ακόμα ένα τρόπο για να χάσει βρήκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πραγματοποιώντας το χειρότερο δεύτερο ημίχρονο του στην Ευρωλίγκα, απογοήτευσε και ηττήθηκε κατά κράτος από την Ζαλγκίρις με 64-58, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα ακόμα και με την ίδια την πρόκριση του στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγήθηκε με 31-19 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από εκεί και πέρα δεν άντεξε στο μπασκετικό «ξύλο» των άτεχνων Λιθουανών, και παραδίδοντας ουσιαστικά το πνεύμα του, παραδόθηκε στις ορέξεις της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία πέτυχε 45 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς. Το μοναδικό θετικό σημείο αποτελεί το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός κράτησε το +8 του ΟΑΚΑ. Πλέον, τα παιχνίδια με Ρεάλ Μαδρίτης και Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ, αποτελούν τελικούς πρόκρισης, με το «τριφύλλι» ν μένει στο 14-11 μετά από 25 αγωνιστικές.

Μεγάλη ευθύνη βαραίνει και τον Τσάβι Πασκουάλ, με την εκτός έδρας εικόνα του Παναθηναϊκού να είναι τουλάχιστον κακή, με την ψυχολογική ετοιμασία να φαντάζει ανύπαρκτη. Πλέον, μετά τη νίκη της Μπασκόνια στην Πόλη επί της Φενέρμπαχτσε, οι «πράσινοι» θέλουν ήττα της Νταρουσάφακα αύριο (10/3) στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, ώστε να μείνουν 2 νίκες πάνω από την 9η θέση. Στα του παιχνιδιού, ο Νίκος Παππάς ήταν ο καλύτερος παίκτης της Ελληνικής ομάδας (13 π., 4/8 σουτ), με τον Κρις Σίνγκλεντον να προσθέτει 11 πόντους (3/8 σουτ, 6 ριμπ.) και το φιλότιμο, Γιάννη Μπουρούση 10 πόντους (5 ριμπ.). Σε άλλο γήπεδο ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Νικ Καλάθης (2 π., 1/6 σουτ, 3 λάθη, 5 ασίστ) αλλά και ο Μάικ Τζέιμς, που έμεινε χωρίς πόντο. Όσο για τα σουτ έξω από τα 6.75, το 3/18 τα λέει όλα.

Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις, τηρώντας πιστά το δόγμα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, μπόρεσε από την στιγμή που έβγαλε εκτός ρυθμού τον Παναθηναϊκό, να ελέγξει τον ρυθμό, και με τον Λέο Βέστερμαν (14 π., 6 ριμπ., 6 ασίστ) να κρατάει την μπακέτα, πήρε εύκολα τη νίκη στο φινάλε. Ο Αρτούρας Μιλάκνις είχε 13 πόντους (3/6 τριπ.), ενώ από 11 πόντους είχαν οι δυναμικοί Μπρόκ Μότουμ (4/8 σουτ, 4 ριμπ.) και Παούλιους Γιανκούνας (8 ριμπ.). Εξαιρετικός ήταν και ο Κέβιν Πάνγκος, με 6 πόντους και 9 ασίστ.

Το παιχνίδι

Ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην βασική του πεντάδα τους Παππά και Νίκολς, πλάι στους Καλάθη, Γκάμπριελ και Σίνγκλεντον, έχοντας ως βασική προϋπόθεση την σκληρή άμυνα και τον έλεγχο του ρυθμού. Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι το παιχνίδι θα πήγαινε στην δύναμη, με τον Παππά να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης 116 δευτερόλεπτα μετά το ξεκίνημα της (0-2), με τον Παναθηναϊκό να έχει τα γκέμια του παιχνιδιού, παρά το τρίποντο του Ουλανόβας, ο οποίος είχε σκοράρει στο ξεκίνημα για την ομάδα του (3-2). Έτσι, μετά από ασίστ του πεσμένου στο παρκέ Καλάθη, ο Νίκολς διαμόρφωσε το 3-11 στο 6’, με το «τριφύλλι» να έχει σε εκείνο το χρονικό σημείο 5/8 σουτ και 6 ριμπάουντ. Η ομάδα του Πασκουάλ συνέχισε να είναι σοβαρή, και έτσι με δυο βολές του Παππά προηγήθηκε με 7-17, με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει με 9-17. Ο Παππάς είχε 6 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Νίκολς με 4 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Με τον Πασκουάλ να κάνει ροτέισιον, αλλά να μην αλλάζει την λογική του ο Παναθηναϊκός δέχθηκε καλάθι από τον Μιλάκνις στο 8’14’’ (11-19), αλλά παίζοντας τρομερά στις καλύψεις, και με τους Λιθουανούς να αστοχούν συνεχώς ανέβασε την διαφορά και στο +14 (11-25) στο 8’, κυριαρχώντας στο γήπεδο, και έχοντας ως high light το φόλοου κάρφωμα του Φώτση. Η Ζαλγκίρις σκόραρε με τρίποντο του Μιλάκνις μετά από 6 αγωνιστικά λεπτά, και καταφέρνοντας να βρει 8 γρήγορους πόντους μείωσε σε 19-27 στα 47’’, βάζοντας και τη εξέδρα στην εξίσωση. Ωστόσο, ο Ρίβερς με καλάθι στο τελείωμα της επίθεσης (22’’) και ο Παππάς με κλέψιμο πάνω στον Λεκαβίτσιους και ντράιβ στον αιφνιδιασμό (3,1’’), ολοκλήρωσαν με ένα μικρό 4-0, το 1ο ημίχρονο στο +12 (19-31) για τον Παναθηναϊκό. Η Ελληνική ομάδα είχε 13/19 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 3/11 τρίποντα. Συνολικά και οι δυο ομάδες εκτέλεσαν 3 βολές στο πρώτο ημίχρονο (0/1 η Ζαλγκίρις και 2/2 ο Παναθηναϊκός).

Στον ίδιο σκληρό ρυθμό συνέχισαν το παιχνίδι οι Λιθουανοί και στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να πέφτει στην παγίδα, με τους Καλάθη και Παππά να αναλώνονται σε αρκετά λάθη στην επιθετική λειτουργία. Έτσι, με την ομάδα του Πασκουάλ να σκοράρει μόνο με βολές ως το 29’, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-36 με τρίποντο του Πάνγκος (ήταν το μοναδικό στην περίοδο), με τον Μπουρούση να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι του Παναθηναϊκού στην 3η περίοδο, με αποτέλεσμα αυτή να ολοκληρωθεί με 34-41.

Το 4ο δεκάλεπτο αποτέλεσε εφιάλτη για την Ελληνική ομάδα, με τους Λιθουανούς να σκοράρουν με όποιο τρόπο ήθελαν, ενώ βρήκαν και λύσεις έξω από τα 6.75. Έτσι, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 45-45 στο 33’ με τον Πάνγκος, ενώ παρά τα δυο τρίποντα του «τριφυλλιού» με Φελντέιν (ήταν το 2ο τρίποντο του Παναθηναϊκού μετά από 15 άστοχα)  και Ρίβερς, βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν για δεύτερη φορά μετά το αρχικό 3-2, φτάνοντας στο 53-51 με τον Βέστερμαν. Ο Μιλάκνις με νέο τρίποντο στο 2’21’’ ανέβασε την διαφορά στο +5 (56-51), και παρά το γκολ-φάουλ του Παππά στο 2.’09’’ (56-54), οι Λιθουανοί βρήκαν δικό τους γκοκ-φάουλ με τον Γιανκούνας, καθαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη. Το σκορ έκλεισε με το μοναδικό του καλάθι στο παιχνίδι ο Καλάθης στα 6,8’’…

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 19-31,  34-41, 64-58

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 6 (9 ριμπ.), Λεκαβίτσιους, Βέστερμαν 14 (2/4 τριπ., 6 ριμπ., 6 ασίστ), Σειμπούτις, Μότουμ 11 (1), Γιανκούνας 11 (8 ριμπ.),  Γιαφτόκας, Μιλάκνις 13 (3/6 τριπ.), Λιμα, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 5 (1/1 τριπ., 4 ριμπ.).

Παναθηναϊκός (Πασκουλ): Σίνγκλεντον 11 (1/3 τριπ., 6 ασίστ), Νίκολς 4 (5 ριμπ.), Ρίβερς 7 (1/5 τριπ.), Τζέιμς, Φώτσης 2, Παππάς 13, Φελντέιν 7 (1), Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 10 (5 ριμπ.), Καλάθης 2 (5 ασιστ).