Χρυσό η Στεφανίδη, χάλκινο η Παπαχρήστου (vids)

Είναι η απλά η κορυφαία στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο
Οι επιτυχίες για τον ελληνικό στίβο συνεχίζονται στο 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στο Βελιγράδι. Μετά τον Κώστα Φιλιππίδη, ο οποίος χθες κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ με άλμα 5,85μ., σήμερα ήταν σειρά των κοριτσιών μας. Με άλμα στα 4,85μ. στο ίδιο αγώνισμα των γυναικών η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Βούλα Παπαχρήστου πήρε το χάλκινο στο τριπλούν με επίδοση 14,24μ.

Μετά το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και το περσινό σαρωτικό της σερί σε όλες τις διοργανώσεις, η Κατερίνα Στεφανίδη συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο και τη φετινή χρονιά, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο! Το χρυσό κορίτσι του επί κοντώ χρειάστηκε τέσσερα άλματα για να κάνει την μεγάλη ανατροπή επί της Γερμανίδας Λίσα Ρίζιχ, η οποία έφτασε στα 4.75μ. χωρίς άκυρη προσπάθεια. Η Στεφανίδη ξεκίνησε άσχημα περνώντας με τη δεύτερη προσπάθεια τα 4.55μ, ενώ με την πρώτη πέρασε τα 4.65μ. Ο αγώνας μετατράπηκε σε μονομαχία της Στεφανίδη με την Ρίζιχ, που έμειναν μόνες στην διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου.

Η Ελληνίδα δεν πήδηξε στα 4.70 και στα 4.75, περιμένοντας το λάθος της Γερμανίδας για να την προσπεράσει και το κατάφερε στα 4.80μ! Η Ρίζιχ έριξε τον πήχη και η Στεφανίδη δεν δυσκολεύτηκε να το περάσει με την πρώτη για να σκαρφαλώσει στην πρώτη θέση, την οποία «σφράγισε» με την πρώτη προσπάθεια και τα 4.85μ. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Σουηδέζα Μπένγτκσον
.

ΧΑΛΚΙΝΟ Η ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ

Διέπρεψε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια
Η έμπειρη άλτρια διατήρησε τα κεκτημένα και όπως στο Πόρτλαντ και το Άμστερνταμ έτσι και στο Βελιγράδι κατάφερε να κατακτήσει μετάλλιο. Η Παπαχρήστου είχε καλύτερη επίδοση στα 14,24 μ., που της έδωσε την τρίτη θέση, σε έναν αγώνα, όπου κατάφερε να βελτιώσει το φετινό της ρεκόρ δύο φορές.

Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε τον αγώνα της με 14,04 μ., συνέχισε με 14,20 μ. και 14,24 μ., ενώ το τελευταίο έγκυρο άλμα της ήταν το τέταρτο όπου μετρήθηκε 14,17 μέτρα.

Η Γερμανίδα Κριστίν Γκιέρις ήταν νικήτρια με ένα στην ουσία έγκυρο άλμα, το δεύτερο, το οποίο μετρήθηκε στα 14,37 μ. και αποτελεί την κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη. Τον καλύτερο αγώνα της στη σεζόν πραγματοποίησε η πρωταθλήτρια Ευρώπης του ανοιχτού Πατρίτσια Μαμόνα, που βελτίωσε τέσσερις φορές την επίδοση με την οποία ταξίδεψε στο Βελιγράδι, με αποκορύφωμα το 14,32 μέτρα.

Η Παπαχρήστου κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού, στην τέταρτη συμμετοχή της στη διοργάνωση και στην τρίτη σε τελικό και πλέον κάνει σχέδια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανοιχτού. Θυμίζουμε πως η Παπαχρήστου επέστρεψε στην αγωνιστική δράση το 2015 μετά τη γέννηση της κόρης της και κατάφερε από τότε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο κλειστού στο Πόρτλαντ, το ίδιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Ανοιχτού στο Αμστερνταμ, ενώ ήταν όγδοη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Τα αποτελέσματα

1. Κρίστιν Γκιέρις (Γερμανία) 14,37 μ.
2. Πατρίτσια Μαμόνα (Πορτογαλία) 14,32 μ.

Τον ξεπέρασε μόνο ο Λίσεκ
Την ικανότητα και το ταλέντο του έδειξε χθες στον τελικό του επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο κορυφαίος Έλληνας επικοντιστής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο κάνοντας εξαιρετικό αγώνα. Ο άλτης του Δημήτρη Κυτέα εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία και την δυναμική του και κατάφερε να ανέβει ψηλά σε έναν πολύ δυνατό τελικό, όπου αρκετοί αθλητές βρέθηκαν σε υψηλό επίπεδο. Ο Φιλιππίδης ξεπέρασε τα 5,85 μ., επίδοση που αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ, αφού είναι καλύτερο από το 5,84 μ. που σημείωσε ο ίδιος στο Κλερμόν Φεράν στις 21 Φεβρουαρίου του 2016.

Ο Φιλιππίδης αν και ξεκίνησε τον αγώνα του με χαμένο άλμα στα 5,35 μ. συνέχισε απόλυτα εύστοχα στα 5.50 μ., 5,60 μ. και 5,70 μέτρα. Ο 31χρονος στη συνέχεια έκανε ένα άκυρο άλμα στο 5,75 μ., την ίδια ώρα που τρεις αθλητές είχαν περάσει το ύψος με την πρώτη κι έτσι επέλεξε να πάρει το ρίσκο και να συνεχίσει στα 5,80 μέτρα. Η απόφαση τον δικαίωσε, αφού πέρασε αυτό το ύψος με τη δεύτερη. Σε εκείνο το σημείο ο Φιλιππίδης έκανε την υπέρβαση και πέρασε με την πρώτη τα 5,85 μ.. ύψος που του χάρισε το ασημένιο μετάλλιο, το 27ο που κατακτά η χώρα μας στην ιστορία της διοργάνωσης και το πρώτο δικό του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο Φιλιππίδη έδειξε πόσο σπουδαίος αθλητής είναι, αφού κατάφερε στο σημαντικότερο αγώνα της σεζόν να κάνει τον καλύτερο αγώνα του.

Ο Πιοτρ Λίσεκ ήταν το μεγάλο φαβορί και το επιβεβαίωσε στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης. Ο Πολωνός πέρασε τα 5,85 μ.., όπως και ο Έλληνας αθλητής, όμως, είχε λιγότερες χαμένες προσπάθειες κι έτσι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ένας άλλος Πολωνός, ο Πάβελ Βογιεκόβσκι συμπλήρωσε το βάθρο, επίσης με άλμα στα 5,85 μέτρα.
Ο πήχης στη συνέχεια τοποθετήθηκε στα 5,90 μ., ύψος που κανείς από τους τρεις αθλητές δεν πέρασε, ωστόο ο Φιλιππίδης είχε πολύ καλή τρίτη προσπάθεια. Ο Φιλιππίδης αγωνίστηκε για έκτη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και μετείχε για τρίτη φορά σε τελικό αφού ήταν 4ος το 2013 και 5ος το 2011 και το 2015 στην Πράγα.

Η δεύτερη ελληνική παρουσία του τελικού ήταν ο Εμμανουήλ Καραλής, που πραγματοποίησε καλή παρουσία και με άλμα στα 5,50 μ. κατέλαβε την 11η θέση. Ο έφηβος άλτης έγινε ο νεαρότερος επικοντιστής που μετέχει σε Ευρωπαϊκό  Πρωτάθλημα κλειστού στίβου και έδειξε πως στο μέλλον θα έχει την ευκαιρία για ακόμη καλύτερες εμφανίσεις. Ο Καραλής ξεπέρασε με την πρώτη τα 5,35 μ. και 5,50 μ. και απέτυχε στα 5,60 μέτρα. Ο αθλητής του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου πλεόν στρέφει την προσοχή του στους αγώνες του ανοιχτού.

Εξι αθλητές ξεπέρασαν τα 5,80 μ. και δημιούργησαν προυποθέσεις για εξαιρετικό αγώνα, ενώ άτυχος στάθηκε ο Φλοριάν Γκαούλ, που τραυματίστηκε στα δοκιμαστικά, όταν έσπασε το κοντάρι του.
Ανακοίνωση για τη διάκριση του Κώστα Φιλιππίδη εξέδωσε και ο Υφυπουργός Αθλητισμού, Γιώργος Βασιλειάδης, στην οποία αναφέρονται τα εξής: «Θέλω να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στον Κώστα Φιλιππίδη για την κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου στον τελικό του άλματος επί κοντώ των ανδρών στο Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στο Βελιγράδι. Ο ελληνικός κλασικός αθλητισμός έζησε ακόμη μια μεγάλη βραδιά. Καλή συνέχεια στη διοργάνωση σε όλους τους Έλληνες αθλητές που ακολουθούν».