Υπόκλιση στην Μονακό του Ζαρντίμ (vid)

Οι παίκτες της Μονακό πανηγύρισαν μία μεγάλη πρόκριση
Η απίθανη Μονακό άφησε εκτός συνέχειας την Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντόλα και κράτησε ψηλά την σημαία του γαλλικού ποδοσφαίρου.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ επικράτησε με 3-1 και ανέτρεψε την ήττα της με 5-3 στο πρώτο ματς και πήρε μία πολύ μεγάλη πρόκριση. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έδειξαν γιατί είναι μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη και έπιασαν την Σίτι από τον λαιμό με αποτέλεσμα να φτάσουν σε σκορ πρόκρισης πριν το ημίχρονο.

Τα γκολ του Μπαπέ στο 8' και του Φαμπίνιο στο 29' έδωσαν στην Μονακό αυτό που ήθελε κόντρα σε μία άοσμη Μάντσεστερ Σίτι. Στην επανάληψη όμως η εικόνα ήταν διαφορετική καθώς οι Άγγλοι μπήκαν πιο ενεργά στο ματς και έκλεισαν την Μονακό στα καρέ της. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν πολλές φάσεις και στο 71' ο Σανέ να βάλει το γκολ που θα μπορούσε να τους δώσει την πρόκριση. Η χαρά για τους «πολίτες» όμως κράτησε λίγο αφού στο 77' ο Μπακαγιόκο με το πρώτο του γκολ στην Ευρώπη έδωσε την πρόκριση στην Μονακό.

Μονακό: Σούμπασιτς, Ράγκι (70' Τουρέ), Τζέμερσον, Σιντιμπέ, Μεντί, Μπακαγιόκο, Φαμπίνιο, Λεμάρ, Μ. Σίλβα, Ζερμέν (90'+1 Ντιράρ), Μπαπέ (81' Μουτίνιο)

Μάντσεστερ Σ.: Καμπαγιέρο, Στόουνς, Κλισί (84' Ιανάτσο), Σανιά, Κολάροφ, Φερναντίνιο, Σανέ, Ν. Σίλβα, Ντε Μπρούιν, Στέρλινγκ, Αγκουέρο