Δεν τα κατάφερε η Ορεστιάδα και του χρόνου θα παίζει στην Α2
Μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής στην Volley League η Ορεστιάδα δεν τα κατάφερε και υποβιβάστηκε στην Α2 χωρίς να λάβει μέρος στα πλέι άουτ.

VOLLEY LEAGUE

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 3-0

Αποχαιρέτησε την μεγάλη κατηγορία η Ορεστιάδα μετά την ήττα της από την Κηφισια με 3-0 (25-14, 30-28, 25-14) αλλά και την νίκη της Κύζικου επί του Ηρακλή Χαλκίδας. Οι ακρίτες έχουν μείνει εφτά βαθμόυς πίσω από την Κύζικο και είναι αδύνατον να μειώσουν στους τρεις στην τελευταία αγωνιστκή και να αποκτήσουν δικαίωμα συμμετοχής στα πλέι άουτ. Έτσι η όλη προσπάθεια που έγινε στον δεύτερο γύρο για την ομάδα του Έβρου πήγε στράφι. Κομβικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα με την Κηφισιά ήταν η ανατροπή που έκαναν οι γηπεδούχοι. Η Ορεστιάδα έδειχνε να ελέγχει το σετ και ήταν μπροστά με 21-13. Η Κηφισιά με σερί 5-0 μείωσε 21-18 αλλά και πάλι η Ορεστιάδα έδειξε να καθαρίζει όταν προηγήθηκε με 24-19. Άλλο ένα 5-0 σερί της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη όμως έφερε το ματς στα ίσια και στην παράταση η Κηφισιά πήρε το σετ. Στο πρώτο και στο τρίτο οι γηπεδούχοι έκαναν περίπατο. Πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 19 πόντους και ακολούθησε ο Ζλάτκο Πούλκο με 13. Για την Ορεστιάδα ο Στίβεν Νας είχε 13 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 1-3

Πολύ σημαντική νίκη για την Κύζικο Νέας Περάμου που επικράτησε του Ηρακλή Χαλκίδας εκτός έδρας με 3-1 (15-25, 20-25, 25-22, 22-25). Έτσι η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου αν δεν αλλάξει κάτι την τελευταία αγωνιστική κατάφερε να φέρει την βαθμολογία των πλέι άουτ στα ίσια και για τις τρεις ομάδες που θα λάβουν μέρος. Στα δύο πρώτα σετ η Κύζικος με πολύ καλή επίθεση δεν είχε πρόβλημα να προηγηθεί με 2-0 αφού τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ κυριάρχησε από το ξεκίνημα. Ανάλογη αρχή έκανε και στο τρίτο όταν προηγήθηκε με 8-5 όμως σταδιακά ο Ηρακλής Χαλκίδας μάζεψε την διαφορά και πέρασε μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ για να μειώσει σε 2-1. Αντίθετα στο τέταρτο η Κύζικος πήρε και πάλι τα ηνία και κράτησε το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τιάγκο Μασιέλ με 27 πόντους και ακολούθησε ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου με 16. Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ο Χένρι Ομάρ Τάπια είχε 16 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 2-3

Ο Φοίνικας Σύρου βρήκε σε κακή μέρα τον Ολυμπιακό και κατάφερε να φτάσει στην νίκη μέσα στο Ρέντη με 3-2 (22-25, 21-25, 28-26, 25-17, 11-15) και έσπασε το αήττητο των «ερυθρόλευκων». Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς που μπήκε στον αγώνα απαλλαγμένη από το άγχος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα πολλά λάθη των γηπεδούχων και προηγήθηκε με 2-0. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Φράγκου και του Φιλίποφ βελτιώθηκε στο μπλοκ και στην επίθεση και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση αφού πήρε δύσκολα το τρίτο σετ και πιο εύκολα το τέταρτο. Έτσι το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Φοίνικας με πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση και πίεση από το σερβίς κατάφερε να πάρει την νίκη. Κορυφαίος για τον Φοίνικα ήταν ο Μίλιγια Μρντακ με 31 πόντους και ακολούθησαν ο Ρεϊνάλντο και ο Δημήτρης Εφραιμίδης με 12. Για τον Ολυμπιακό ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ είχε 24' πόντους.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 0-3

Νίκη τετράδας πέτυχε ο Παμβοχαϊκός που πέρασε από την Αλεξανδρούπολη νικώντας τον Εθνικό με 3-0 (22-25, 26-28, 26-28) και έχει τον πρώτο λόγο για την τέταρτη θέση. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έχει τρεις βαθμούς διαφορά από Φοίνικα Σύρου και Κηφισιά και θέλει ένα βαθμό με τον ΠΑΟΚ  για να σφραγίσει την τέταρτη θέση. Στον αγώνα της Αλεξανδρούπολης ο Παμβοχαϊκός κράτησε σε υψηλά επίπεδα την υποδοχή του και αυτό τον βοήθησε να φτάσει στην τόσο σημαντική αυτή νίκη. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ξεκίνούσε πιο δυνατά κι έπαιρνε το προβάδισμα όμως όταν τα σετ πλησίαζαν στο τέλος το καθαρό μυαλό το είχαν οι φιλοξενούμενοι. Στ τρίτο ο Παμβοχαϊκός και πάλι καθάρισε την υπόθεση νίκη στις τελευταίες φάσεις. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Βραχατίου ήταν ο Γκρέγκορι Πέτι και ο Αινείας Τζελάτης που πέτυχαν από 13 πόντους. Για τον Εθνικό ο Λεάλ Χουάρεζ είχε 17 πόντους.

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-1

Στην δεύτερη θέση διατηρήθηκε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε της Παναχαϊκής με 3-1 (25-18, 16-25, 25-13, 25-20). Οι πρωταθλητές έφτασαν εύκολα στην νίκη αφού με εξαίρεση το δεύτερο σετ στο οποίο χαλάρωσαν και η Παναχαϊκή έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση σε όλη την διάρκεια του αγώνα κυριάρχησαν. Ο Γιάννης Καλμαζίδης που άφησε στον πάγκο τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς είδε την ομάδα του να κυριαρχεί σε μπλοκ και σερβίς και να κρατάει σε πολύ υψηλό επίπεδο και την υποδοχή και να μην επιτρέπει στην Παναχαϊκή να ελπίζει σε βαθμολογικό όφελος και στην Πυλαία. Ο «δικέφαλος του βορρά» θέλει τώρα να περάσει και από το Βραχάτι στην τελευταία αγωνιστική και να εξασφαλίσει και μαθηματικά την δεύτερη θέση που δίνει πλεονέκτημα έδρας μέχρι και τα ημιτελικά. Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σάσα Στάροβιτς και ο Αμαράλ Ντάντε που πέτυχαν από 13 πόντους ενώ για την Παναχαϊκή ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε 20 πόντους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Ηρακλή στην Κυψέλη με 3-0 (25-16, 27-25, 25-15) και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για την δεύτερη θέση. Για να συμβεί αυτό όμως θα πρέπει στην τελευταία αγωνιστική η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να πάρει μία καθαρή νίκη στην Ερμούπολη επί του Φοίνικα και παράλληλα ο ΠΑΟΚ να χάσει με οποιοδήποτε σκορ από τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι. Κόντρα στον «γηραιό» ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο πρώτο και στο τρίτο σετ και μόνο στο δεύτερο είχαμε ντέρμπι. Στο σετ αυτό ο Ηρακλής βελτιώθηκε σε σερβίς και μπλοκ αλλά κυρίως στην υποδοχή και πίεσε αρκετά τον Παναθηναϊκό ο οποίος όμως στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Λάζαρο Μελγκαρέχο και ο Λαζάρ Τσίροβιτς με 14. Για τον Ηρακλή κανένας δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3-2

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον η Ηλιούπολη επικράτησε του Μαρκόπουλου με 3-2 (20-25, 17-25, 25-23, 25-17, 20-18) και να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την κατάληψη της έβδομης θέσης στο πρωτάθλημα. Η νεανική ομάδα του Μαρκόπουλου ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση των δύο πρώτων σετ και όλα έδειχναν ότι θα έφευγε από το γήπεδο με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στην συνέχεια όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. η Ηλιούπολη βελτίωσε την εικόνα της και κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί έγινε πραγματική μάχη αφού οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη για λόγους γοήτρου. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 13-11 και 14-13 αλλά το Μαρκόπουλο ισοφάρισε και μετά από πολλά χαμένα ματς μπολ εκατέρωθεν η Γιοβάνη με δύο δικούς της πόντους έδωσε την νίκη στην Ηλιούπολη.