Ζορίστηκαν οι πρωτοπόροι

Φάση από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Βουλιαγμένη
Τόσο η Βουλιαγμένη όσο και ο Ολυμπιακός τα βρήκαν σκούρα στην 21η αγωνιστική αλλά στο τέλος πήραν την νίκη έστω και με ένα γκολ διαφορά.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 4-5

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Βουλιαγμένη πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 5-4 κάνοντας στο τέλος την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 3-2 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο κυριάρχησαν οι άμυνες με αποτέλεσμα να μην μπει κανένα γκολ. Στο τέταρτο οκτάλεπτο όμως η Βουλιαγμένη κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στην νίκη με 5-4. Η νίκη αυτή δεν έχει κάποιο βαθμολογικό όφελος για την Βουλιαγμένη αφού θα ήταν στην δεύτερη θέση ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός όμως μετά από αυτή την ήττα έπεσε τέταρτος. Πρώτος σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν ο Γούβης με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Κοπελιάδης 1, Αφρουδάκης 1, Σολανάκης 1. Για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Τοράκης 1, Δερμιτζάκης 1, Χαραλαμπόπουλος 1, Καπετανάκης 1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-8

Αντίθετα με ότι μας έχει συνηθίσει στα εντός των συνόρων παιχνίδια του ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον μαχητικό Υδραϊκό. Οι πρωταθλητές αυτή την φορά δεν κατάφεραν να επιβάλουν από την αρχή τον ρυθμό τους και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 3-3. Στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-5 και την διαφορά του ενός γκολ την κράτησε και στο τέταρτο παρά τις ευκαιρίες που είχε η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη για να πάρει την ισοπαλία. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Μυλωνάκης 2, Εσπανιόλ 2, Φουντούλης 1, Ποντικέας 1, Μουρίκης 1. Για τον Υδραϊκό σκόραραν οι Στελλάτος 3, Μπλάνης 2, Θαλασσινός 1, Λιαπάκης 1.

ΠΑΟΚ - ΓΛΥΦΑΔΑ 9-9

Χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας του ΠΑΟΚ με την Γλυφάδα που αναδείχτηκαν ισόπαλοι 9-9. Οι φιλοξενούμενοι πάντως έστω και με τον ένα βαθμό ανέβηκαν στην τρίτη θέση ξεπερνώντας τον Παναθηναϊκό. Η Γλυφάδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο όμως ο «δικέφαλος του βορρά» αντέδρασε και στο ημίχρονο ισοφάρισε σε 6-6. Στα δύο επόμενα οκτάλεπτα το ματς ήταν ισορροπημένο και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Έτσι η ισοπαλία ήταν το φυσικό επακόλουθο. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σάριτς με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Ζάτοβιτς 2, Νικολαΐδης 2, Προσινικλής 1, Τσολακούδης 1. Για την Γλυφάδα σκόραραν οι Παπαναστασίου 2, Σκουμπάκης 2, Γιαννόπουλος 2, Κατσαούνης 1, Αλβέρτης 1, Παπασηφάκης 1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ - ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 12-3

Πολύ εύκολα το Παλαιό Φάληρο ξεπέρασε το εμπόδιο του ΝΟ Πατρών με 12-3 και βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Νίκου Μαμούρη μετά το πρώτο αναγνωριστικό οκτάλεπτο που το σκορ ήταν στο 1-1, πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ με 5-1 στο ημίχρονο και με 9-1 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με την υπόθεση νίκη να έχει κλείσει υπέρ του Παλαιού Φαλήρου το τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πέττας με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Τρούλος 2, Γαβαλάς 2, Γαρδίκας 1, Θεοδωρόπουλος 1, Τσαχιλίδης 1, Κάκαρης 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Αθανασίου 2, Κανελλόπουλος 1.

ΝΟ ΧΙΟΥ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 7-7

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το νησί της μαστίχας ο Πανιώνιος που απέσπασε 7-7 από τον ΝΟ Χίου κι έτσι η μεταξύ τους διαφορά παρέμεινε στο ένα βαθμό για τους Χιώτες. Στην τελευταία αγωνιστική ο Πανιώνιος υποδέχεται τον ΠΑΟΚ και ο ΝΟ Χίου παίζει εκτός με τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο ΝΟ Χίου προηγήθηκε 1-0 στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά ο Πανιώνιος ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 2-1. Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 4-4 ενώ μοιρασμένη ήταν και η τέταρτη περίοδος. Πρώτος σκόρερ για τον ΝΟ Χίου ήταν ο Γκιουβέτσης με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Τεσάνοβιτς 2, Βουκμίροβιτς 1. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Βέκκος 3, Καρακάσης 2, Κουλιεράκης 1, Σταυρόπουλος 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 11-1

Με όπλο του την πολύ καλή αμυντική λειτουργία ο Εθνικός νίκησε εύκολα τον ΝΟ Καλαμακίου με 11-1. Παρά την νίκη του όμως οι Πειραιώτες δεν μπορούν στην μία αγωνιστική που απομένει να προλάβουν τα πλέι οφ. Η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 6-0 στο ημίχρονο. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ είχε φτάσει στο 9-0. Μόνο στην τελευταία περίοδο κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν για να φτάσουμε στο τελικό 12-1 για τον Εθνικό. Πρώτος σκόρερ για τον Εθνικό ήταν ο Παπαδόγκωνας με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Χονδροκούκης 2, Πρωτοψάλτης 2, Σιώνης 1, Παπαγεωργίου 1, Καζάζης 1, Μπεριστιάνος 1. Το μοναδικό γκολ του ΝΟ Καλαμακίου το πέτυχε ο Καστανάκης.