Στην παράταση ο Άρης 1-0 τον ΠΑΟΚ

Πήραν κεφάλι στην σειρά οι κιτρινόμαυροι
Υπερασπίστηκε την έδρα του ο Άρης, ο οποίος πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας στην παράταση με 69-65 του ΠΑΟΚ στο «Nick Galis Hall» για τα playoffs της Basket League και έκανε το 1-0.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, όπου ο ΠΑΟΚ, πήρε μια διαφορά επτά πόντων, καθώς προηγήθηκε με 11-4, στο υπόλοιπο παιχνίδι, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια ισχνή διαφορά 1-2 πόντων.

Ο Άρης, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 35′ με 51-50, χάρη σε δύο βολές του Κάμινγκς και με συνεχόμενους πόντους του Γιάνκοβιτς έφτασε στο 57-52, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος.
Λίγο αργότερα ο Τσαιρέλης… κάρφωσε για το 61-54, δείχνοντας να «τελειώνει» το ματς.
Όμως, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, δεν τα παράτησαν. Με τρίποντο γκολ φάουλ του Τσόχλα και ακόμη ένα σουτ τριών πόντων του Μακφάντεν, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (61-61).
Στο έξτρα πεντάλεπτο, αμφότεροι οι αντίπαλοί ήταν άστοχοι, ακόμη και από την γραμμή των βολών, απ’ όπου ο Ξανθόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-37, 47-50, 61-61 κ.δ., 69-65 παρ.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 16 (2), Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 12 (1), Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Σκοτ, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8, Ζάρας 6, Σίμτσακ 2 (12 ριμπ.), Τζάκσον, Μούρτος 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπεϊ 20 (0/8 τρ.), Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 2, Πέινερς 7 (1), Κλάντον 7 (11 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7 (2), ΜακΦάντεν 8 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Άσκα 8.