Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο η Τσέλσι

Ο Εντέν Αζάρ οδήγησε την Τσέλσι στην νίκη
Ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο ίσως το πιο σημαντικό έκανε η Τσέλσι η οποία επικράτησε στο ντέρμπι της Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εντέν Αζάρ που πέτυχε και τα δύο γκολ νίκησε με 2-1 και διατήρησε την διαφορά των εφτά βαθμών που την χωρίζουν από τον δεύτερο. Το ντέρμπι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Αζάρ να ανοίγει το σκορ στο 10' και τον Αγκουέρο να ισοφαρίζει στο 26'. Λίγα λεπτά αργότερα όμως ο Βέλγος άσος των «μπλε» βρήκε και πάλι δίχτυα έστω και με περιπετειώδη τρόπο. Ο Αζάρ εκτέλεσε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Καμπαγιέρο αλλά στην επαναφορά ο μέσος της Τσέλσι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην δεύτερη θέση και ουσιαστικά η μόνη που κυνηγάει ακόμα είναι η Τότεναμ που νίκησε με 3-1 την Σουόνσι εκτός έδρας. Μάλιστα οι «πετεινοί» έκαναν μία εκπληκτική ανατροπή αφού μέχρι το 88' έχαναν με 1-0.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Λίβερπουλ για μία ακόμα φορά παρουσίασε παιδικές ασθένειες και έμεινε στο 2-2 με την Μπόρνεμουθ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στα τελευταία λεπτά. Οι «κόκκινοι» έχουν μείνει πολύ πίσω χάνοντας πολλούς βαθμούς με θεωρητικά εύκολους αντιπάλους. Η Άρσεναλ καθάρισε την μπουγάδα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε στο λονδρέζικο ντέρμπι με 3-0 την Γουέστ Χαμ. Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Χαλ Σίτι που νίκησε με 4-2 την Μίντλεσμπρο και ανέβηκε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού ξεπερνώντας την Σουόνσι. Τέλος στο «Σεντ Μέρις» η Σαουθάμπτον νίκησε με 3-1 την Κρίσταλ Πάλας. Οι «άγιοι» με την νίκη τους αυτή ανέβηκαν στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 1-0