Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο ο Ολυμπιακός

Ο Ρομαό έχει μόλις ολοκληρώσει την ανατροπή
Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός στο ντεμπούτο του Τάκη Λεμονή στον πάγκο επικρατώντας του Πλατανιά με 2-1 στο Καραϊσκάκη κάνοντας ένα καθοριστικό βήμα για την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου τρεις στροφές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Οι Κρητικοί παρουσιάστηκαν εξαιρετικά διαβασμένοι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Φάληρο. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν κατάφεραν, παρόλο που είχαν την κατοχή, να δημιουργήσουν τις κατάλληλες συνθήκες για να πετύχουν κάποιο γκολ.

Στο φινάλε μάλιστα του πρώτου μέρους, μετά από χέρι του Φιγκέιρας , ο βοηθός υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, με τον Μανούσο να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Πλατανιά. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε νωρίς με τον Μάριν στο 54', σε μία φάση όμως όπου υπάρχουν έντονα παράπονα από τους παίκτες του Παράσχου για επιθετικό φάουλ του Φορτούνη. Ο Έλληνας μέσος κατεβάζει τη μπάλα , αλλά νωρίτερα σμπρώχνει τον προσωπικό του αντίπαλο.

Λίγο αργότερα στο 64', έγινε η ολική ανατροπή του σκορ. Ο Μάρτινς έβγαλε ωραία ψιλοκρεμαστή πάσα στον Φιγκέιρας που βγήκε στην πλάτη της άμυνας από δεξια, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ρομαό, κι αυτός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Έτσι ο Ολυμπιακός παρά το αρχικό σοκ και το γεγονός ότι δεν έπιασε σπουδαία απόδοση κατάφερε να πετύχει τον σκοπό του...

Ολυμπιακός (Λεμονής): Καπίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (62΄Μάρτινς), Φορτούνης (80’ Τσόρι), Μάριν, Ανδρούτσος, Ανσαριφάρντ (71’ Καρντόσο).

Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα (82’ Γουνδουλάκης), Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (79’ Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης (65’ Σίγκνεβιτς), Γιορέντε.