Ανέβηκε στη κορυφή και θέλει να μείνει

Καβάνι, Ματουιντί και Ντι Μαρία οδήγησαν την Παρί στην νίκη.
Την όγδοη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στην Μονπελιέ και ανέβηκε στην κορυφή έχοντας όμως δύο ματς περισσότερα από την Μονακό.

Οι Παριζιάνοι χωρίς να φορτσάρουν πήραν την νίκη με 2-0 βάζοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κάνοντας το καθήκον της. Ο Καβάνι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Ματουιντί. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ουρουγουανός έφτιαξε το γκολ για τον Ντι Μαρία. Με την νίκη της αυτή η Παρί είναι μόνη στην κορυφή και θέλει να παραμείνει εκεί. Στα άλλα ματς της ημέρας η Λοριάν έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της νικώντας με το εντυπωσιακό 5-1 την Μετς βάζοντας τα τέσσερα γκολ της στο δεύτερο ημίχρονο. Σημαντική νίκη πήρε και η Ντιζόν που επικράτησε με 3-2 της Ανζέρ αλλά ακόμα δεν έχει ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Στην τέταρτη θέση ανέβηκε η Μπορντό που επικράτησε με 2-0 της Μπαστιά. Την μοναδική εκτός έδρας νίκη της ημέρας την πέτυχε η Ναντ που νίκησε στο «Μισέλ ΝτΌμανό» την Καέν με 2-0. Τέλος η Λιλ επικράτησε της Γκινγκάμπ με 3-0

Παρί Σεν Ζερμέν - Μονπελιέ 2-0