Άνοιξαν το σκορ οι «ερυθρόλευκες»

Η Άνα Λαζάρεβιτς σε μία προσπάθεια της
Όπως στον τελικό του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός έχασε το πρώτο σετ από τον Πανναξιακό αλλά στην συνέχεια ανέβασε την απόδοση του κι έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 3-1

Το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται έκανε ο Ολυμπιακός για να φτάσει στην κατάκτηση του πέμπτου σερί τίτλου του καθώς νίκησε τον Πανναξιακό με 3-1 (21-25, 25-15, 25-13, 25-14). Στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και με όπλο το μπλοκ κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να προηγηθεί με 1-0. Στην συνέχεια όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν περισσότερο στο σερβίς βελτίωσαν τα νούμερα τους στην επίθεση και με το μπλοκ άμυνα να λειτουργεί πήραν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν άνετα στην νίκη και στα τρία επόμενα σετ. Μάλιστα θα πρέπει να πούμε ότι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τις Γιώτα και Κονόμη αλλά με εξαίρεση το πρώτο σετ οι απουσίες αυτές δεν φάνηκαν. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Σάσκια Χίππε με 17 πόντους ενώ εξαιρετική ήταν και η Μελίνα Εμμανουηλίδου με 15. Για τον Πανναξιακό η Λούσια Φρέσκο είχε 17 πόντους.

VOLLEY LEAGUE

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 3-0

Την πρώτη της νίκη στα πλέι άουτ πέτυχε η Κύζικος που επικράτησε του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 (25-23, 25-21, 25-23) και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή της. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου έφτασε τους πέντε βαθμούς και τώρα θέλει δύο σετ κόντρα στην Παναχαϊκή για να μείνει στην κατηγορία. Στον αγώνα με τον Ηρακλή Χαλκίδας η Κύζικος έφτασε στην κατάκτηση των δύο πρώτων σετ έχοντας σταθερά από την αρχή το προβάδισμα. Αντίθετα στο τρίτο ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με 16-15 και με 21-19. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και με επί μέρους σκορ 6-2 να φτάσουν στο 3-0 που τους έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Πρώτος σκόρερ για την Κύζικο ήταν ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου με 17 πόντους και ακολούθησε ο Χέμπορν Σονάρι με 11. Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ο Κυριάκος Σπυριούνης είχε 12 πόντους.