Απόδραση από το Εϊμπάρ για την Μπιλμπάο

Οι παίκτες της Μπιλμπάο πανηγύρισαν την νίκη στο τέλος
Στις καθυστερήσεις κατάφερε η Μπιλμπάο να πάρει την νίκη μέσα στην έδρα της Εϊμπάρ και να κάνει ένα ακόμα βήμα για την έξοδο της στο Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πέρασε από το «Ιπουρούα» με 1-0 χάρη σε ένα γκολ το οποίο πέτυχε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραούλ Γκαρσία. Το ματς είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι σχεδόν ισοδύναμες. Αυτή η αγωνιστική ισορροπία άλλαξε στο 54' οταν η Εϊμπάρ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Εσκαλάντε και η Μπιλμπάο έγινε πιο επιθετική. Ωστόσο αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έδειχνε ικανή να κρατήσει τουλάχιστον την ισοπαλία. Στο τέλος των καθυστερήσεων όμως ο Ραούλ Γκαρσία πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς. Με αυτή την νίκη η Μπιλμπάο ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας καθώς ξεπέρασε την Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Εϊμπάρ - Μπιλμπάο 0-1
(90'+4 Γκαρσία)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)