Δευτεραθλήτριες Ευρώπης οι «ερυθρόλευκες»

Στην ελίτ της Ευρώπης παραμένει ο Ολυμπιακός
Την δυσκολία του στο σκοράρισμα και το άσχημο ξεκίνημα πλήρωσε ο Ολυμπιακός στον τελικό της Ευρωλίγκα με την Κίρισι.

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΚΙΝΕΦ ΚΙΡΙΣΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-6

Στην δεύτερη θέση της Ευρώπης τερμάτισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού μετά την ήττα τους στον τελικό με 7-6 από την Κίνεφ Κίρισι. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη στην τρίτη συνεχόμενη παρουσία της σε Final-4 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης έπαιξε σε έναν τελικό και έδειξε ότι είναι πάντα μέσα στις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης. Στον αγώνα τώρα το άσχημο ξεκίνημα που έφερε την Κίνεφ στο 4-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου στοίχισε στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή και μείωσαν σε 5-3 στο ημίχρονο και σε 6-4 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Στο διάστημα αυτό θα μπορούσε και να περάσει αφού έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ, όμως τα δοκάρια και η ατυχία δεν τις άφησαν. Στο τέλος αν και βρέθηκε πίσω με 7-4 κατάφερε να μειώσει στο τελικό 7-6 αλλά δεν πρόλαβε να βάλει το γκολ της ισοφάρισης. Τα γκολ της Κίνε πέτυχαν οι Προκοφίεβα 2, Ιβάνοβα 2, Σιμάνοβιτς 1, Γκλίζινα 1, Ρίζκοβα 1. Για τον Ολυμπιακό σκόραραν οι Ε. Πλευρίτου 2, Ελευθεριάδου 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Έμολο 1.