Δεν σταματιέται ο Πανιώνιος...

Μασούρας και Μπεν οι σκόρερ των κυανέρυθρων
Ούτε ο Ατρόμητος κατάφερε να κόψει την φόρα του εξαιρετικού φέτος Πανιωνίου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μ' έναν πολύ καλό Μασούντ για ένα ακόμα παιχνίδι λύγισε το συγκρότημα του Περιστερίου δίκαια με 2-1 και παρέμεινε μόνος στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας στην Super League κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για να μπει ως πρώτος στα πλέι οφ.

Από το 20' και μετά ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού και με τον Γεσίλ έγινε επικίνδυνος. Αρχικά στο 19' ο φορ των «κυανέρυθρων» έστειλε το πρώτο μήνυμα με το σουτ του να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Γκορμπούνοφ, ενώ έξι λεπτά αργότερα μετά από νέα μπαλιά του Μασούντ ο Γερμανός επιθετικός δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον πορτιέρο του Ατρόμητου.

Ο Μασούρας αναδεικνύεται φέτος στον άνθρωπο των μεγάλων γκολ και για άλλη μια φορά ήταν αυτός που έδωσε την λύση για τον Ιστορικό κι ένα λεπτό μετά την ευκαιρία του Γεσίλ ο νεαρός εξτρέμ σε μια φάση διαρκείας με εντυπωσιακό γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στις εξέδρες του γηπέδου της Νέας Σμύρνης.

Οι Νεοσμυρνιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου να αντιδράσουν αλλά με εξαίρεση την κεφαλιά του Λε Ταλέκ στο 43' την οποία έδιωξε εντυπωσιακά ο Γιαννιώτης δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος μπήκε με στόχο να πετύχει άλλο ένα γκολ και να τελειώσει την υπόθεση-νίκη και στο 52' το κατάφερε. Ο Μασούντ με υπέροχη μπαλιά έβγαλε τον Μπεν στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γκορμπούνοφ για το 2-0.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν διαχείριση του υπέρ τους σκορ χωρίς να σταματήσουν να είναι επικίνδυνοι με τον Γεσίλ στο 60' να αστοχεί σε νέο τετ α τετ.

Και αφού ο Γεσίλ δεν τελείωσε το ματς, ο Ατρόμητος από το πουθενά μπήκε ξανά στο ματς όταν στο 66' ο Ντιγκινί με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη. Από εκείνο το σημείο το ματς απέκτησε την δικίά του ομορφιά, αφού πλέον η ομάδα του Σα Πίντο διεκδικούσε με αξιώσεις την ισοφάριση ενώ και οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα τρίτο γκολ για να τελειώσουν την υπόθεση-νίκη. Στο 71' ο Τόνσο δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Γιαννιώτη, ενώ στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Γκορμπούνοφ να κατεβάσει ρολά στο σουτ του Σιώπη. Το ματς είχε ανοίξει, ο Ατρόμητος άρχισε να το πιστεύει ακόμα περισσότερο και παραλίγο στο 80' ο Λε Ταλέκ να παγώσει τη Νέα Σμύρνη.

Η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε με τον Μασούντ στο 85' ο οποίος πήγε να κρεμάσει τον Γκορμπούνοφ από την σέντρα περίπου με τον πορτιέρο των Περιστεριωτών να κάνει άλλη μία εντυπωσιακή επέμβαση. Τελικά το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τον κόσμο να στήνει το δικό του πάρτι στις εξέδρες.

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Γκιοατά, Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (75' Σαββίδης), Μασούντ, Γεσίλ (67' Λάμπρου), Μπεν (84' Ταπόκο)

Ατρόμητος (Σα Πίντο): Γκορμπούνοβ, Φυτανίδης, Κιβρακίδης (68' Πλατέλλας), Λαζαρίδης, Παντελιάδης, Μανιάτης (84' Νταούντα), Μπάγκα (59' Τόνσο), Ούμπιδες, Κυριακίδης, Ντιγκινί, Λε Ταλέκ.