Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά

Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε δύο φορές για την Μπαρτσελόνα
Μόνο στην θεωρία ήταν ντέρμπι ο αγώνας της Μπαρτσελόνα με την Σεβίλλη αφού στην πράξη οι «μπλαουγκράνα» έδειξαν την ανωτερότητα τους σαν ομάδα.

Οι Καταλανοί επικράτησαν εύκολα των Σεβιγιάνων με 3-0 και παραμένουν μόνοι τους στο κυνήγι της πρωτοπόρου Ρεάλ. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν και πέτυχε και τα τρία της γκολ. Ο Λουίς Σουάρες άνοιξε το σκορ για να αναλάβει δράση στην συνέχεια ο Λιονέλ Μέσι που πέτυχε τα άλλα δύο τέρματα της Μπαρτσελόνα. Η Σεβίλλη δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η ήττα ήρθε φυσιολογικά. Στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένει η Ρεάλ η οποία νίκησε εκτός έδρας την Λεγκανιές με 4-2. Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 3-0 αλλά πριν βγει το ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-2 κι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στην ξεκίνημα της επανάληψης όμως η Ρεάλ με τον Μοράτα να συμπληρώνει το χατ τρικ του έκανε το 4-2 και πήρε την νίκη. Στα άλλα ματς της ημέρας η Οσασούνα νίκησε εκτός έδρας την Αλαβές με 1-0 ωστόσο παραμένει ουραγός και δύσκολα θα αλλάξει αυτό. Η νίκη αυτή πάντως ήταν η πρώτη από τον Οκτώβριο όταν είχε νικήσει την Εϊμπάρ και πάλι εκτός έδρας. Με το ίδιο σκορ το 1-0 πέρασε και η Μάλαγα από την έδρα της Χιχόν ενώ το ματς ανάμεσα στην Λα Κορούνια και την Γρανάδα έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 3-0