Διπλασίασαν τις νίκες ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός

Φάση από τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό
Στους δεύτερους ημιτελικούς της Volley League ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός διπλασίασαν τις νίκες τους και έκαναν το 2-0.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0

Στον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό ο «δικέφαλος του βορρά» για μία ακόμα φορά εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και πήρε την δεύτερη νίκη. Αυτή την φορά ο αγώνας δεν είχε το συναρπαστικό φινάλε του πρώτου αφού η ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα νίκησε με 3-0 (25-21, 25-21, 25-22).

Παρότι και σ' αυτό το ματς έπαιξαν χωρίς τον Σάσα Στάροβιτς οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα δύο πρώτα σετ και με όπλο τους το πολύ καλό σερβίς που χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και έφτασε εύκολα στο 2-0. Στο τρίτο ο Παναθηναϊκός που ήταν πια με την πλάτη στον τοίχο αντέδρασε και με πολύ καλό μπλοκ και τον Δημητριάδη βασικό στην θέση του αρνητικού Μελγκαρέχο προηγήθηκε με 10-5 και με 19-16. Ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Μαρούλη όμως στο 18-19 ήταν καθοριστική στιγμή και ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Χάρης Σακόγλου και Αμαράλ Ντάντε με 10. Για τον Παναθηναϊκό ο Λούκας Ρανγκέλ είχε 11 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 3-0

Μόνο στο δεύτερο σετ δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός αλλά στο τέλος το πήρε κι αυτό και έφτασε στην νίκη με 3-0 (25-16, 26-24, 25-14) κόντρα στον Παμβοχαϊκό και θέλει μία ακόμα νίκη κόντρα στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα για να πάρει την πρόκριση στον τελικό.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός αν και δεν είχε πολύ καλή υποδοχή κατάφερε να τελείωνει σχεδόν όλες τις επιθέσεις και να φτάσει πολύ εύκολα στο 1-0. Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός ανέβασε την απόδοση του σε σερβίς και υποδοχή και κατάφερε να γίνει πιο ανταγωνιστικός. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-14 και 21-20 αλλά δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν αφού οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση. Αφού δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει κατακτώντας το δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός στο τρίτο μπήκε πολύ νωθρά και ο Ολυμπιακός επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του φτάνοντας πολύ άνετα στο 3-0.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 18 πόντους και ακολούθησε ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 13. Για τον Παμβοχαϊκό ο Γκρέγκορι Πέτι είχε 16 πόντους.

ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2-3

Την πρώτη της νίκη στα πλέι άουτ πέτυχε η Παναχαϊκή που επικράτησε της Κύζικου Νέας Περάμου με 3-2 (25-19, 25-14, 24-26, 19-25, 9-15) με την ομάδα του Νίκου Νεόφυτου να χάνει για δεύτερη φορά προβάδισμα με 2-0.

Στα δύο πρώτα σετ η Κύζικος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και έφτασαν πολύ εύκολα στο 2-0. Ίδια εικόνα έδειχνε ότι θα έχει και το τρίτο σετ και το 3-0 θα ήταν θέμα χρόνου, ειδικά όταν η Κύζικος προηγήθηκε με 16-11. Στην συνέχεια όμως η Παναχαϊκή με πολύ καλό μπλοκ  κατάφερε να καλύψει την διαφορά και στο τέλος να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 26-24. Μετά από αυτή την ανατροπή η ψυχολογία είχε πλέον αλλάξει και η ομάδα της Πάτρας κυριάρχησε τόσο στο τέταρτο σετ όσο και στο τάι μπρέικ.

Κορυφαίος για την Παναχαϊκή ήταν ο Νίκος Ρουμελιώτης με 29 πόντους και ακολούθησε ο Πέδρο Ρεκ με 15. Για την Κύζικο ο Τιάγκο Μασιέλ είχε 20 πόντους.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.  Ηρακλής Χαλκίδας 4
2.  Παναχαϊκή 3
3.  Κύζικος Νέας Περάμου 2

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)