Εύκολο απόγευμα για την Γιουνάιτεντ

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς ανοίγει το σκορ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε από την έδρα της ουραγού Σάντερλαντ.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο κυριάρχησε στο «Στάδιο του Φωτός» και πήρε μία πολύ εύκολη νίκη με 3-0 που την φέρνουν μόνη στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο πρώτο ημίχρονο και ο Χένρικ Μκιταριάν στο ξεκίνημα του δεύτερου σκόραραν για την Γιουνάιτεντ κι έβαλαν τις βάσεις για την νίκη. Ο Ράσφορντ απλά σφράγισε την νίκη της ομάδας του στο τέλος. Στο άλλο ματς της ημέρας η Έβερτον νίκησε με 4-2 την Λέστερ κι έπιασε στην έκτη θέση την Άρσεναλ η οποία όμως έχει και τρία ματς λιγότερα. Το ματς στο πρώτο ημίχρονο είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον με ανατροπές και πολλά γκολ. Η Έβερτον άνοιξε το σκορ με τον Ντέιβις όμως ο Σλιμανί και ο Ολμπράιτον έδωσαν το προβάδισμα στις «αλεπούδες» οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πριν λήξει το ημίχρονο πήραν ξανά το προβάδισμα με τα γκολ του Λουκάκου και του Γιαγκέλκα. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και το μόνο ενδιαφέρον ήταν το γκολ του Λουκάκου που διαμόρφωσε το τελικό 4-2

Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γ. 0-3
(30' Ιμπραΐμοβιτς, 46' Μκιταριάν, 89' Ράσφορντ)

Έβερτον - Λέστερ 4-2
(1' Ντέιβις, 23', 57' Λουκάκου, 41' Γιαγκέλκα - 4' Σλιμανί, 10' Ολμπράιτον)