Έφτασε τα πέντε σερί ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ένα ακόμα πρωτάθλημα
Το πέμπτο συνεχόμενο πρωτάθλημα πανηγύρισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού που νίκησαν και στον τρίτο τελικό τον Πανναξιακό.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 3-0

Οι «ερυθρόλευκες» ήθελαν την νίκη μέσα στο σπίτι τους για να επιβεβαιώσουν την ανωτερότητα τους και την πήραν καθώς επικράτησαν του Πανναξιακού με 3-0 (25-14, 25-19, 31-29) και κατέκτησαν το πρωτάθλημα. Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε ένα σχεδόν τέλειο ματς και πήρε εύκολα το προβάδισμα. Στο δεύτερο ο Πανναξιακό ήταν πιο ανταγωνιστικός αλλά στο τέλος η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδειξε την κλάση της κι έγινε το 2-0. Το τρίτο όμως ήταν ένα παραγματικό ντέρμπι. Ο Πανναξιακός με το μπλοκ άμυνα να λειτουργεί πολύ καλά προηγήθηκε με 27-12 όμως τα σερβίς της Μαλασάι άλλαξαν την εικόνα και ο Ολυμπιακός με 7-0 σερί πέρασε 19-17. Η ομάδα της Νάξου δεν τα παράτησε κι έφτασε μάλιστα σε διπλό σετ μπολ 24-22 το οποίο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί και ο Ολυμπιακός στην πέμπτη δική του ευκαιρία με άσο της Χίππε έγραψε το τελικό 31-29 και πήρε τον τίτλο. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Άνα Λαζάρεβιτς με 14 πόντους και ακολούθησε η Νατζέγια Μαλασάι με 11. MVP του πρωταθλήματος πάντως αναδείχτηκε η Στέλλα Χριστοδούλου. Για τον Πανναξιακό που έφτασε πανάξια στην δεύτερη θέση η Λουσία Φρέσκο και η Μόνικα Πότοκαρ είχαν από 10 πόντους.

VOLLEY LEAGUE

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 3-1

Στην μεγάλη κατηγορία θα είναι και την νέα σεζόν η Παναχαϊκή η οποία στον  τελευταίο αγώνα των πλέι άουτ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και πήρε την νίκη κόντρα στην Κύζικο Νέας Περάμου με 3-1 (25-20, 23-25, 25-23, 25-22). Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ στο δεύτερο αν και προηγήθηκαν με 21-19 στο τέλος το έχασαν. Έτσι το τρίτο σετ ήταν πολύ σημαντικό αφού αν το κατακτούσε η Κύζικος θα έμενε στην κατηγορία. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου κατάφερε να προηγηθεί με 16-11 κι έδειχνε ικανή να φτάσει στην κατάκτηση του σετ που θα της έδινε και τον βαθμό που χρειαζόταν. Ωστόσο η Παναχαϊκή αντέδρασε κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να κάνει το 2-1 και τελικά να σφραγίσει την παραμονή κατακτώντας και το τέταρτο σετ. Κορυφαίος για την Παναχαϊκή ήταν ο Νίκος Ρουμελιώτης με 30 πόντους και ακολούθησε ο Πέδρο Ρεκ με 18. Για την Κύζικο ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου είχε 17 πόντους.