Έκαναν το πρώτο βήμα τα φαβορί

Φάση από τον αγώνα της Βουλιαγμένης με την Γλυφάδα
Τόσο η Βουλιαγμένη όσο και ο Ολυμπιακός έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για να προκριθούν στον τελικό.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΓΛΥΦΑΔΑ 9-8

Δυσκολεύτηκε η Βουλιαγμένη στον πρώτο ημιτελικό με την Γλυφάδα αλλά τελικά πήρε την νίκη με 9-8 και έκανε το 1-0 στην σειρά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 5-3 στο ημίχρονο. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στην τρίτη περίοδο όταν το σκορ έγινε 9-6. Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Κώστα Λούδη θα φτάσει χωρίς προβλήματα στην νίκη οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο έκαναν την αντεπίθεση τους. Οι παίκτες του Δημήτρη Μάζη παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βάλουν άλλο γκολ και επιθετικά προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή. Κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ (9-8) αλλά όχι κάτι περισσότερο. Τα γκολ της Βουλιαγμένης τα πέτυχαν οι Χρυσοσπάθης 3, Σολανάκης 3, Κοπελιάδης 1, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1. Για την Γλυφάδα σκόραραν οι Φωτόπουλος 3, Χατζηγούλας 2, Παπαναστασίου 1, Κατσαούνης 1, Γιαννόπουλος 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 16-6

Πολύ εύκολα ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη νίκη καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 16-6. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου φρόντισε να έχει από την αρχή το προβάδισμα όταν και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 4-2. Το διάστημα του παιχνιδιού όμως που η διαφορά παραγματικά ξέφυγε ήταν το τρίτο οκτάλεπτο όταν οι «ερυθρόλευκοι» με επί μέρους σκορ 7-1 έφτασαν στο 11-3 και όλα πια είχαν κριθεί. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ανοιχτό με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τελικό 16-6. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γεννηδουνιάς με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Μυλωνάκης 3, Κολόμβος 3, Πρέκας 3, Ντόσκας 1, Μουρίκης 1, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1. Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Νικολαΐδης 3, Σαρησάββας 1, Ζάτοβιτς 1, Τσολακούδης 1.

ΘΕΣΕΙΣ 5-6

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 13-15

Με μία σπουδαία νίκη ολοκλήρωσε μία πολύ καλή χρονιά το Παλαιό Φάληρο καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 15-13 και μάλιστα εκτός έδρας και τερμάτισε στην πέμπτη θέση. Η ομάδα του Νίκου Μαμούρη έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 5-3. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και τις άμυνες να έχουν χαλαρώσει. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πετύχουν από δέκα γκολ η κάθε μία και να φτάσουμε στο 15-13 για το Παλαιό Φάληρο. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Κουρλιάφτης 4, Τρούλος 4, Κάκαρης 3, Τσαχιλίδης 2, Αλαφραγκής 1, Πέτας 1. Για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Φώσκολος 4, Τοράκης 3, Καρούντζος 2, Δερμιτζάκης 2, Καλογεράκος 1, Χαραλαμπόπουλος 1.