Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός

Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού
Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα πήρε την νίκη κόντρα στον Παμβοχαϊκό στον πρώτο ημιτελικό και άνοιξε το σκορ στην σειρά.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 3-0

Με όπλο την πολύ καλή επιθετική του λειτουργία ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να φτάσει στον τελικό καθώς επικράτησε του Παμβοχαϊκού με 3-0 (25-23, 25-20, 25-17). Οι «ερυθρόλευκοι» με την υποδοχή να κρατάει καλά τον Στιβαχτή να μοιράζει σωστά το παιχνίδι και τους επιθετικούς να τελειώνουν σχεδόν όλες τις μπάλες είχε τον έλεγχο και στα τρία σετ από το ξεκίνημα. Μόνο στο πρώτο ο Παμβοχαϊκός με τα σερβίς του Πελεκούδα και τα λάθη των γηπεδούχων μείωσε από 24-20 σε 24-23. Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Μπόσκαν όμως ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Κώστας Δεληκώστας έβγαλε τον Πελεκούδα που είχε κάνει ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού και έβαλε τον Ιωαννίδη. Αυτή η έμπνευση αποδείχτηκε λάθος και ο Ολυμπιακός τέλειωσε το σετ. Στα άλλα δύο οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν καθόλου. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 18 πόντους και ακολούθησε ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 13. Για τον Παμβοχαϊκό ο Γκρέγκορι Πέτι είχε 15 πόντους.