Επαγγελματική νίκη της Ατλέτικο

Φάση από τον αγώνα της Ατλέτικο με την Ρεάλ Σοσιεδάδ
Μόνη τρίτη ανέβηκε η Ατλέτικο και περιμένει στραβοπάτημα της Σεβίλλης στο «Καμπ Νου» για να παραμείνει η κατάσταση έτσι.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της πέτυχε μία επαγγελματική νίκη κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ με 1-0 στο «Βιθέντε Καλντερόν». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Φελίπε Λούις στο πρώτο ημίχρονο έπειτα από πάσα του Φερνάντο Τόρες. Αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να χαρίσει στους «ροχιμπλάνκος» τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας η Βιγιαρεάλ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μπέτις χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε ο Άντριαν στο ξεκίνημα της επανάληψης. Το «κίτρινο υποβρύχιο» ανέβηκε στην πέμπτη θέση με αυτή την νίκη. Μία θέση πιο κάτω βρίσκεται η Μπιλμπάο που νίκησε με 2-0 την Εσπανιόλ στο «Σαν Μαμές». Πρωταγωνιστής για τους Βάσκους ήταν ο Αντούριθ που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Μπιλμπάο - Εσπανιόλ 2-0