Ισοπαλία στο Αγρίνιο

Ισοφάρισαν αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή οι Αρκάδες
Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι του Αγρινίου ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Αστέρα Τρίπολης για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παραμένουν σε κίνδυνο οι Αρκάδες, οι οποίοι θα μπορούσαν να φύγουν με το διπλό, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Κυριακίδη.

Πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά, ωστόσο, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ. Ο Ρέι εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα χτύπησε στον Ιωαννίδη αλλάζοντας πορεία και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ντοναρούμα. Οι Αρκάδες προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 25' είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία τους με τον Ιωάννίδη να παίρνει την πάσα του Ιγκλέσιας με το κεφάλι και να σουτάρει έξω από καλή θέση. Στο 39' η κεφαλιά του Τσουκαλά έφυγε μόλις άουτ, αλλά όλα έδειχναν ότι ο Αστέρας είχε επανελθει. Κάτι που επιβεβαιώθηκε πλήρως στο β' μέρος, όπου κυριάρχησε πλήρως.

Ο Κυριακίδης, όμως, κράτησε το μηδέν με εντυπωσιακές αποκρούσεις τόσο στην κεφαλιά του Ιγκλέσιας, όσο και στην εκτέλεση φάουλ του Μάσα. Ο Ρέι στη συνέχεια έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς για τον Παναιτωλικό και στο 69' ο Αστέρας έφτασε στην ισοφάριση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάσα! Στο 82’ ο Μπέρτος βρέθηκε φάτσα με τον Κυριακίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού είπε ξανά «όχι», όπως έκανε και στο βολέ του Χαμντανί στο 89’. Οι γηπεδούχοι, πάντως, είχαν την ευκαιρία στις καθυστερήσεις να αρπάξουν τη νίκη, όμως ο Παπάζογλου που βρέθηκε σε θέση βολής την σπατάλησε κι έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο.

Παναιτωλικός (Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Τσοκάνης, Κούσας, Ροντρίγκες, Μπράβο, Μάρκος Πάουλο, Ρέι, Λόπες, Βασιλούδης (55’ Μάκος), Παπαδόπουλος (73’ Μαρκόφσκι).

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Ντοναρούμα, Γιαννούλης, Μπέρτος, Γκαϊντουτσίκ (46’ Τριανταφυλλόπουλος), Σελίν, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας (70' Χαμντανί), Μάσα, Φαρίνια (75’ Τσιλιανίδης), Ιωαννίδης, Μανιάς.