Ερυθρόλευκη κυριαρχία στον πρώτο τελικό

Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ήταν ασταμάτητος στον πρώτο τελικό
Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός στην σειρά των τελικών της Volley League καθώς επιβλήθηκε πολύ εύκολα του ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 3-0

Κανένα περιθώριο δεν άφησε στον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός στον πρώτο τελικό και νίκησε κατά κράτος με 3-0 (25-19, 25-22, 25-16). Στο ξεκίνημα του ματς τα πολλά λάθη που έκανε ο Ολυμπιακός κρατούσαν μέσα στο παιχνίδι τον ΠΑΟΚ μέχρι το 10-10. Στην συνέχεια όμως οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο τους την επίθεση όπου είχαν υψηλό ποσοστό ξέφυγαν και καθάρισαν το σετ. Στο δεύτερο με τον Στάροβιτς βασικό ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν πιο ανταγωνιστικός όμως στους κρίσιμους πόντους ο Ολυμπιακό με αιχμή του δόρατος τον Αγκαμεζ πήρε αυτό που ήθελε. Αντίθετα το τρίτο ήταν παράσταση για έναν με τους γηπεδούχους να είναι σχεδόν αλάνθαστοι και να φτάνουν πολύ εύκολα στην κατάκτηση και αυτού του σετ και κατ' επέκταση της νίκης. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ που πέτυχε 24 πόντους με το εκπληκτικό 72% στην επίθεση και ακολούθησε ο Μενέλαος Κοκκινάκης με 10. Για τον ΠΑΟΚ ο Σάσα Στάροβιτς είχε 11 πόντους.