Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Γιουνάιτεντ

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με πέναλτι ισοφάρισε για την Γιουνάιτεντ
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όχι μόνο δεν κατάφερε να νικήσει την Έβερτον και να πλησιάσει στην τετράδα αλλά έσωσε και τον βαθμό στις καθυστερήσεις.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» υποδέχτηκαν τα «ζαχαρωτά» στο « Ολντ Τράφορντ» με μοναδικό στόχο την νίκη που θα τους έφερνε σε απόσταση δύο βαθμών από την τέταρτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Το ματς όμως δεν κύλησε όπως θα το ήθελαν ο Ζοζέ Μουρίνιο και οι παίκτες του και το τελικό αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο 1-1. Η Έβερτον κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γιαγκέλκα και να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους. Παρά τις προσπάθειες των παικτών της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το γκολ της ισοφάρισης δεν ερχόταν και η ήττα φάνταζε σαν το πιο πιθανό αποτέλεσμα. Τελικά στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γουίλιαμς απέκρουσε με το χέρι σουτ του Λουκ Σόου και ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι. Στα άλλα ματς της ημέρας η Λέστερ συνεχίζει την ανοδική της πορεία καθώς επικράτησε και της Σάντερλαντ με 2-0. Με το ίδιο σκορ νίκησε η Γουότφορντ την Γουέστ Μπρομ. Τέλος η Μπέρνλι έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της νικώντας με 1-0 την Στόουκ Σίτι.

Μπέρνλι - Στόουκ Σίτι 1-0