Έχασε την πρωτιά ο Ολυμπιακός

Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Σζόλνοκ
Την πρώτη του ήττα στην σεζόν γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Σζόλνοκ και έχασε την πρώτη θέση, η πρόκριση όμως ήταν ήδη εξασφαλισμένη.

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΣΖΟΛΝΟΚ 4-6

Σε ένα δυνατό παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι άμυνες ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σζόλνοκ και γνώρισε την ήττα με 6-4. Ο αγώνας ήταν ένας τελικός για την πρώτη θέση στον όμιλο που δίνει απ'ευθείας πρόκριση στον ημιτελικό και οι Ούγγροι πήραν αυτό που ήθελαν στον Πειραιά. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 3-2 στο ημίχρονο είχε πρόβλημα στον παίκτη παραπάνω αφού η πολύ κλειστή άμυνα των Μαγυάρων δεν του επέτρεψε το εύκολο γκολ που θα ανέβαζε και την ψυχολογία. Με όπλο της την αμυντική της λειτουργία λοιπόν η Σζόλνοκ κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα και έφτασε στην νίκη που της έδωσε και την πρώτη θέση στον όμιλο.Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βάργκα με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Βάμος 1, Μέζεϊ 1, Πρλαΐνοβιτς 1, Κις 1. Για τον Ολυμπιακό σκόραραν οι Φουντούλης 2, Μυλωνάκης 1, Γεννηδουνιάς 1.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΘΕΣΕΙΣ 1-6

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 11-12

Ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία έγινε στο Γουδί με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει με 12-11 τον Παναθηναϊκό στα πέναλτι και να του σπάει το πλεονέκτημα της έδρας. Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 3-1 στο ημίχρονο. Η διαφορά αυτή μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στην τρίτη περίοδο όταν το σκορ έγινε 6-1. Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα φτάσει άνετα στην νίκη στο τέταρτο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αγνώριστες. Ο ΠΑΟΚ έκανε μία επική αντεπίθεση και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και να οδηγήσει το ματς στα πέναλτι κόντρα σε έναν πολύ νωθρό Παναθηναϊκό. Στα πέναλτι τώρα η απόκρουση του Καραμπέτσου στο σουτ του Χαραλαμπόπουλου έκρινε τον αγώνα υπέρ του ΠΑΟΚ. Πρώτος σκόρερ για τον «δικέφαλο του βορρά» ήταν ο Ζάτοβιτς με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Νικολαΐδης 3, Παπαποστόλου 2, Σάριτς 2, Σαρησάββας 1. Για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Φώσκολος 3, Βιτέλλας 2, Καλογεράκος 2, Καρούντζος 2, Δερμιτζάκης 1, Καπετανάκης 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 9-7

Η Γλυφάδα επικράτησε του Παλαιού Φαλήρου με 9-7 και κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο οκτάλεπτο να προηγηθεί με 3-0 βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στην δεύτερη περίοδο όπου μείωσαν με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 5-4 για την Γλυφάδα. Σασπένς είχε και το τρίτο οκτάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 3-3 στο διάστημα αυτό και να φτάσουμε έτσι στο 8-7. Στην τελευταία περίοδο όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο ματς και δέχτηκαν ένα ακόμα γκολ για το τελικό 9-7. Τα γκολ της Γλυφάδας τα πέτυχαν οι Παπαναστασίου 2, Χατζηγούλας 2, Σκουμπάκης 2, Τζελάτης 1, Παπούκας 1, Αλεξίου 1. Για το Παλαιό Φάληρο σκόραραν οι Τσαχιλίδης 4, Κουρλιάφτης 2, Γαβαλάς 1.

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 9-7

Πολύ κοντά στην παραμονή του βρίσκεται ο Πανιώνιος μετά την νίκη του με 9-7 επί του ΝΟ Πατρών με 9-7. Οι Νεοσμυρνιώτες πλέον προηγούνται με 2-0 στις νίκες και θέλουν μία ακόμα για να σφραγίσουν την παραμονή τους και να παίξουν με τον ΝΟ Χίου για την ένατη θέση στην τελική κατάταξη. Η ομάδα του Κώστα Δήμου φρόντισε να πάρει από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα όταν προηγήθηκε με 3-2 στο πρώτο ημίχρονο. Αυτή την διαφορά την διατήρησε στο ημίχρονο όπου το σκορ ήταν 4-3. Στην τρίτη περίοδο εδραίωσε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα του ο Πανιώνιος όταν και προηγήθηκε με 7-5. Στο τέταρτο οκτάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι έφτασαν στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ήταν ο Κουλιεράκης με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Βέκκος 2, Καρακάσης 1, Παπαλουκάς 1, Ποταμιάνος 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Κανελλόπουλος 2, Παπάκος 2, Γκίρης 1, Τουλγαρίδης 1, Δουρίδας 1.

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-17

Πολύ εύκολα ο Ολυμπιακός πέρασε από την Γλυφάδα νικώντας την τοπική ομάδα με 17-1 και επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με την Βουλιαγμένη. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη επέβαλε τον ρυθμό της από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και έφτασε σε μία πολύ άνετη επικράτηση. Στο πρώτο οκτάλεπτο το σκορ ήταν στο 5-0 ενώ στο ημίχρονο έφτασε στο 9-0. Φυσικά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι τέτοια που το ματς δεν αντέχει σε κριτική αφού οι γηπεδούχες κατάφεραν να σκοράρουν μόνο μία φορά στην τρίτη περίοδο. Έτσι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε αήττητος και την τρίτη φάση του πρωταθλήματος και πλέον ετοιμάζεται για τα πλέι οφ. Τα γκολ του Ολυμπιακού τα πέτυχαν οι Ασημάκη 4, Μ. Πλευρίτου 4, Έμολο 3, Β. Πλευρίτου 2, Μπιανκόνι 2, Ελευθεριάδου 1, Σώρα 1. Το γκολ της Γλυφάδας το πέτυχε η Παπαναστασίου.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 8-10

Δυσκολεύτηκε η Βουλιαγμένη στον Πειραιά αλλά στο τέλος έφτασε στην νίκη κόντρα στον Εθνικό με 10-8. Βέβαια το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά για την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου αλλά για λόγους γοήτρου ήθελε να ολοκληρώσει με νίκη την τρίτη φάση του πρωταθλήματος. Στο πρώτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 3-1. Αυτή η διαφορά των δύο γκολ ήταν καθοριστική αφού στην συνέχεια το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Εθνικός έγινε ανταγωνιστικός και δεν επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να ξεφύγουν στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε 5-3 για την Βουλιαγμένη ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο οι γηπεδούχες μείωσαν στο γκολ (7-6). Δεν κατάφεραν όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Πρώτη σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν η Πρωτοπαπά με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Χυδηριώτη 1, Ξενάκη 1, Πάτρα 1, Κούλχαας 1, Σελετοπούλου 1, Κοκκινάκη 1, Ιωαννίδη 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Φραγκιουδάκη 4, Αποστολίδου 2, Μπίσμπα 2.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 10-10

Στον αγώνα που θα έκρινε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι άουτ ο Ηλυσιακός πήρε την ισοπαλία 10-10 εκτός έδρας με τον Τρίτωνα Αμαρουσίου και το εξασφάλισε. Η ομάδα του Άγγελου Γαρελίδη που είχε σαν στόχο να αποφύγει την ήττα μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 5-3 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια ο Τρίτωνας προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να φτάσει στην ισοπαλία. Όμως με δεδομένη την βαθμολογική διαφορά των δύο αντιπάλων η ισοπαλία δεν εξυπηρετούσε τις φιλοξενούμενες που θα προσπαθήσουν να παραμείνουν στην κατηγορία έχοντας όμως μειονέκτημα έδρας. Πρώτη σκόρερ για τον Ηλυσιακό ήταν η Σαμαρά με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Κανάκη 3, Παντελίδου 1, Λυμπεροπούλου 1, Παπαδάκη 1. Για τον Τρίτωνα σκόραραν οι Όλσεν 4, Τζελέπη 3, Χατζηκυριακάκη 2, Κουζούνα 1.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 9-6

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η ΝΕ Πατρών επικράτησε του ΝΟ Ρεθύμνου με 9-6 και έκλεισε νικηφόρα την σεζόν. Στην κατάταξη πάντω αυτό το αποτέλεσμα δεν άλλαξε κάτι αφού η ομάδα από την Κρήτη κράτησε την πέμπτη θέση με την ΝΕ Πατρών να τερματίζει στην έκτη. Το γεγονός μάλιστα ότι το ματς ήταν αδιάφορο έδωσε την ευκαιρία στους δύο προπονητές να δοκιμάσουν νεαρές αθλήτριες. Οι γηπεδούχες που ήθελαν την νίκη μιας και έπαιζαν στην έδρα τους μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 5-2 στο ημίχρονο. Η διαφορά αυτή των τριών γκολ ήταν δύσκολο να καλυφθεί από τον  ΝΟ Ρεθύμνου και έμεινε μέχρι το τέλος του ματς. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Λυκοθανάση με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Μπαλάτσα 2, Μοίραλη 2, Σινέμογλου 1, Μπιτσάκου 1. Για τον ΝΟ Ρεθύμνου σκόραραν οι Μ. Καριπίδου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Καραβάνου 1, Η. Καριπίδου 1.