Φιλόξενες οι έδρες στην Ισπανία

Ο Σαούλ της Ατλέτικο αποφεύγει τον Καμάτσο της Μάλαγα
Στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια του Σαββάτου (1/4) στην Πριμέρα Ντιβισιόν είχαμε νίκες των φιλοξενούμενων ενώ στο τέταρτο ισοπαλία.

Έτσι σε κανένα η γηπεδούχος ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας για να φτάσει στην νίκη. Ας τα δούμε όμως λίγο πιο αναλυτικά. Στην Μάλαγα η Ατλέτικο πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε μία άνετη νίκη με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Κόκε για να διπλασιάσει τα τέρματα των Μαδριλένων ο Φελίπε Λούις. Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ανέβηκε στην τρίτη θέση έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο από την Σεβίλλη. Η Μπιλμπάο με δύο γκολ στο πρώτο μέρος πέρασε με 2-1 από την έδρα της ουραγού Οσασούνα και βρίσκεται πάντα σε τροχιά Ευρώπης καθώς είναι στην έβδομη θέση. Τρεις βαθμούς πιο κάτω είναι η Εϊμπάρ η οποία πήρε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη μέσα στην έδρα της Βιγιαρεάλ με 3-2. Στον μοναδικό αγώνα που δεν νίκησαν οι φιλοξενούμενοι η Ρεάλ Σοσιεδάδ και η Λεγκανιές αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1.

Βιγιαρεάλ - Εϊμπάρ 2-3
(18', 89' Σοριάνο - 48' πεν. Λεόν, 54' Κίκε, 77' Ινούι)

Οσασούνα - Μπιλμπάο 1-2
(79' Λεόν - 12' Αντούριθ, 44' Γουίλιαμς)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Λεγκανιές 1-1