Φουλ της παράτασης στο Γιουρόπα Λιγκ (vids)

Φάση από τον αγώνα της Σάλκε με τον Άγιαξ
Τρεις αγώνες κρίθηκαν στην παράταση κάτι που δείχνει ότι στο Γιουρόπα Λιγκ υπάρχει μεγάλη ισορροπία και τα πάντα είναι πιθανά. Δείτε όλα τα γκολ.

ΣΑΛΚΕ - ΑΓΙΑΞ 3-2

Πολύ κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή έφτασε η Σάλκε όμως στο τέλος ο Άγιαξ πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ παρά την ήττα του με 3-2. Οι Ολλανδοί με το 2-0 του πρώτου ματς ήταν το φαβορί. Ωστόσο η Σάλκε κατάφερε να φτάσει σε σκορ παράτασης χάρη σε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο όταν με τα γκολ του Γκορέτσκα στο 53' και του Μπουργκστάλερ στο 56'.

Μάλιστα οι Γερμανοί έφτασαν σε σκορ πρόκρισης στην παράταση όταν ο Καλιγκιούρι στο 101' έκανε το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράταση όμως ο Άγιαξ σκόραρε δύο φορές με τον Φερχέφερ στο 111' και τον Γιουνές στο 120' και πήρε την πρόκριση.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. - ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 2-1

Παράταση χρειάστηκε και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για να ξεπεράσει το εμπόδιο που της έβαλε η Άντερλεχτ. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο επικράτησε των Βέλγων με 2-1 και με συνολικό σκορ 3-2 πήρε την πρόκριση.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα μπήκε στο 107' από μία πολύ καλή ενέργεια του Ράσφορντ. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 10' με τον Μκιταριάν. Η Άντερλεχτ όμως δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε με τον Αννί στο 32'. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για να φτάσουν στο γκολ χωρίς επιτυχία κι έτσι όλα κρίθηκαν στην παράταση.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ - ΛΙΟΝ 2-1, 6-7 ΠΕΝ.

Στην Κωνσταντινούπολη και στον αγώνα της Μπεσίκτας με την Λιόν δεν έφτασε ούτε η παράταση και χρειάστηκαν τα πέναλτι για να πάρουν τελικά την πρόκριση οι Γάλλοι. Για να φτάσουμε όμως στην διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε η Μπεσίκτας να πάρει την νίκη με 2-1 για να ισοφαρίσει την ήττα της στον πρώτο αγώνα.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Ταλίσκα ο οποίος σκόραρε στο 27' και στο 58' ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Λακαζέτ στο 34'. Ο επιθετικός της Λιόν πάντως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μοιραίος αφού είχε δύο δοκάρια. Στο τέλος όμως η ομάδα του προκρίθηκε και ο μοιραίος ήταν άλλος. Στα πέναλτι και συγκεκριμένα στο όγδοο χτύπημα της Μπεσίκτας ο Μίτροβιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Λόπεζ και έδωσε την ευκαιρία στην Λιόν που δεν άφησε να πάει χαμένη ο Γκοναλόν. Μέχρι το σημείο εκείνο τα έξι πρώτα πέναλτι για κάθε ομάδα ήταν εύστοχα ενώ στο έβδομο ο Τόσιτς για την Μπεσίκτας και ο Ζαλέ για την Λιόν δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

ΓΚΕΝΚ - ΘΕΛΤΑ 1-1

Στον μοναδικό προημιτελικό που δεν κρίθηκε στην παράταση η Θέλτα πήρε αυτό που ήθελε στην έδρα της Γκενκ και συνεχίζει στην διοργάνωση. Οι Γαλιθιάνοι με παρακαταθήκη το 3-2 του πρώτου αγώνα απέσπασαν ισοπαλία 1-1 στο Βέλγιο και εξασφάλισαν την πρόκριση τους.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν μοιρασμένες προσπάθειες για γκολ. Το σκορ άνοιξε για την Θέλτα ο Σίστο στο 63' και με αυτό το γκολ οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση τους. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα με τον Τροσάρ στο 67' και έψαξαν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)