Γλίτωσε στο «Σαν Πάολο» η Γιουβέντους

Φάση από τον αγώνα της Νάπολι με την Γιουβέντους
Δεν έχασε στο «Σαν Πάολο» η Γιουβέντους και έκανε ένα ακόμα βήμα και για τον φετινό τίτλο στο Καμπιονάτο.

Στο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής στην Ιταλία η Γιουβέντους γλίτωσε την ήττα καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 μ την Νάπολι. Λέμε ότι γλίτωσε την ήττα αφού οι «παρτενοπέι» είχαν την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει περισσότερα γκολ. Ωστόσο η «Βέκια Σινιόρα» ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Κεντίρα μόλις στο 7' και υποχρέωσε την Νάπολι να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ την εστία του Μπουφόν δεν κατάφεραν να σκοράρουν πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά το γκολ της ισοφάρισης για την Νάπολι ήρθε στην επανάληψη με τον Χαμσικ. Στο χρόνο που απέμενε η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι προσπάθησε για την ολική ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Αταλάντα πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Τζένοα και νίκησε 5-0 με χατ τρικ του Γκόμεζ και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Θύμα έκπληξης έπεσε η Μίλαν που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της ουραγού Πεσκάρα. Μάλιστα το γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι ήταν αυτογκόλ του Παλέτα. Χάρη σε ένα γκολ του Μπαμπακάρ που αντικατέστησε τον τραυματία Κάλινιτς η Φιορεντίνα νίκησε με 1-0 την Μπολόνια και αυτή ήταν η μοναδική νίκη για γηπεδούχο ομάδα. Με εκτός έδρας επιτυχίες προχώρησαν η Κάλιαρι που νίκησε 3-1 την Παλέρμο και η Κροτόνε που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Κιέβο. Τέλος σε ένα πολύ καλό σε θέαμα και ενδιαφέρον παιχνίδι η Τορίνο και η Ουντινέζε αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2.

Τορίνο - Ουντινέζε 2-2
(70' Μορέτι, 83' Μπελότι - 49' Γιάνκτο, 68' Πέριτσα)

Τζένοα - Αταλάντα 0-5
(25' Κοντι, 32' πεν., 63', 83' Γκόμεζ, 76' Καλντάρα)

Φιορεντίνα - Μπολόνια 1-0