Η Αταλάντα καθυστέρησε στην στέψη

Ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν δεν σκόραρε και η Γιουβέντους δεν νίκησε
Στο Μπέργκαμο άφησε δύο βαθμούς η Γιουβέντους και το Καμπιονάτο απέκτησε και πάλι λίγο ενδιαφέρον όσον αφορά την κορυφή.

Σαφώς και η «Βέκια Σινιόρα» παραμένει το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο αλλά μετά το 2-2 στην έδρα της Αταλάντα η Ρόμα έχει την ευκαιρία να την πλησιάσει στους έξι βαθμούς. Η διαφορά αυτή βέβαια είναι πολύ δύσκολο να καλυφθεί στα τέσσερα παιχνίδια που μένουν και στην ουσία η ισοπαλία αυτή στο Μπέργκαμο η μόνη ζημιά που κάνει στην Γιουβέντους είναι μία μικρή καθυστέρηση στην στέψη. Η Αταλάντα που είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με τον Κόντι. Στην επανάληψη οι «μπιανκονέρι» αντέδρασαν και με τα γκολ του Σπινατσόλα με αυτογκόλ και του Άλβες πήραν το προβάδισμα. Λίγο πριν την λήξη όμως ο Φρούλερ έδωσε στην Αταλάντα τον βαθμό της ισοπαλίας που είναι αρκετά σημαντικός για την κατάληψη της πέμπτης θέσης που δίνει σίγουρα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Αταλαντα - Γιουβέντους 2-2
(45' Κόντι, 89' Φρούλερ - 50' αυτ. Σπινατσόλα, 83' Άλβες)