Η μάχη της τετράδας κορυφώνεται

Φάση από τον αγώνα του Διομήδη Άργους με τον Φίλιππο Βέροιας
Δύο αγωνιστικές έμειναν για την κανονική περίοδο στην Handball Premier και η μάχη για την είσοδο στην τετράδα των πλέι οφ κορυφώνεται.

HANDBALL PREMIER

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 25-25

Ο Φίλιππος Βέροιας διατήρησε το αήττητο του στον δεύτερο γύρο και στην Νέα Κίο αφού απέσπασε ισοπαλία με 25-25 από τον Διομήδη Άργους. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά και οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Στο ημίχρονο ο Φίλιππος ήταν μπροστά με 13-12. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και η ισοπαλία ήρθε μάλλον φυσιολογικά. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια βρίσκεται στην τέταρτη θέση και κρατάει την τύχη της στα χέρια της. Πρώτος σκόρερ για τον Διομήδη ήταν ο Αργυρού με 9 γκολ ενώ για τον Φίλιππο Βέροιας ο Δομπρής σκόραρε 8 φορές.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 28-22

Σταθερά πρώτη στην βαθμολογία η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή που ξεπέρασε και το εμπόδιο του Πανελληνίου με 28-22 στο ντεμπούτο της στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη επέβαλε από το ξεκίνημα τον ρυθμό της και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 14-9. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι φρόντισαν να διατηρήσουν την διαφορά στα ίδια επίπεδα και να φτάσουν χωρίς άλλα προβλήματα στη κατάκτηση της νίκης. Το ΙΕΚ Ξυνή έχει ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο ενώ ο Πανελλήνιος δύσκολα θα προλάβει τα πλέι οφ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παπακυπριανού με 9 γκολ. Για τους «Ολυμπιονίκες» ο Παπαπούλιος και ο Ασβεστάς έβαλαν από 7 γκολ ο καθένας.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΕΚ 20-28

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ουραγού Άρη Νικαίας και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Διομήδη με τον Φίλιππο είναι μόνη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η «Ένωση» επικράτησε με 28-20 σε ένα ματς που είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Μόνο στο ξεκίνημα ο Άρης έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ όταν και προηγήθηκε με 5-3 στο 10'. Στην συνέχεια όμως η ομάδα του Κώστα Τούτση πήρε τα ηνία του ματς. Στο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 13-9 ενώ και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα με την διαφορά να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο και να φτάνει και στα 9 γκολ (26-17). Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Πέρρος που πέτυχε 7 γκολ. Για τον Άρη Νικαίας ο Γκουλές σκόραρε 5 φορές.

ΠΑΟΚ - ΠΥΛΑΙΑ 33-23

Μία εβδομάδα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο πρωτάθλημα και δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στην Πυλαία την οποία και νίκησε με 33-23 και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Ο «δικέφαλος του βορρά» φρόντισε από την αρχή να πάρει τον έλεγχο και α προηγηθεί στο ημίχρονο με 16-12. Στο δεύτερο μέρος μάλιστα η διαφορά άρχισε να αυξάνεται και να φτάνει και στα 12 γκολ στο 55' όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 32-20. Τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε μία εύκολη νίκη ενώ η Πυλαία δεν κατάφερε να αποφύγει τον υποβιβασμό. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ΠΑΟΚ ήταν ο Παλάσκας με 6 γκολ ενώ για την Πυλαία ο Ζαφειρης σκόραρε 5 φορές.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 34-28

Στην Έδεσσα ο Αερωπός επικράτησε σχετικά εύκολα του Φοίβου Συκεών με 34-28 και ανέβηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όου τι σκορ ήταν ισόπαλο 4-4 είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στο ημίχρονο ο Αερωπός ήταν μπροστά στο σκορ με 18-11. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Φοίβος μείωσε σε 22-20 αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά προηγήθηκαν με 28-21 και στην ουσία δεν απειλήθηκαν από τους παίκτες του Δημήτρη Πελεκίδη. Ο Φοίβος πάντως παρά την ήττα του παρέμεινε στην κατηγορία αφού υπερτερεί σε ισοβαθμία με την Πυλαία. Πρώτος σκόρερ για τον Αερωπό ήταν ο Μπίρνταχιτς με 8 γκολ ενώ για τον Φοίβο ο Μέτσης και ο Καβουσανάκης σκόραραν από 6 φορές.