Η πρώτη πεντάρα της Μπιλμπάο στο πρωτάθλημα

Φάση από τον αγώνα της Μπιλμπάο με την Λας Παλμας
Εντυπωσιακή η Μπιλμπάο φιλοδώρησε με πέντε γκολ της Λας Πάλμας και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας στην Πριμέρα Ντιβισιόν.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πριν ακόμα συμπληρωθεί το δεκάλεπτο προηγήθηκε με 2-0. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους το σκορ είχε γίνει 3-1 ενώ στην επανάληψη οι Βάσκοι που δεν σταμάτησαν να ψάχνουν το γκολ σκόραραν άλλες δύο φορές για να φτάσουμε στο εντυπωσιακό 5-1. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Μπιλμπάο σκοράρει τόσες φορές στο φετινό πρωτάθλημα αφού η προηγούμενη ήταν τον Ιανουάριο του 2016. Ο Μουνιαΐν ήταν από τους πρωταγωνιστές στην νίκη της Μπιλμπάο αφού πέτυχε δύο γκολ όπως και ο συνήθης ύποπτος ο Αντούριθ ενώ το άλλο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Σαν Χοσέ.

Μπιλμπάο - Λας Πάλμας 5-1
(7' Σαν Χοσέ, 9', 58' Μουνιαΐν, 18', 59' Αντούριθ - 12' Μπίγκας)