Η Ρεάλ συνεχίζει την υπεράσπιση του τίτλου (vid)

Η φάση του τρίτου γκολ της Ρεάλ
Το πάλεψε η Μπάγερν το έφτασε στην παράταση όμως στο τέλος η Ρεάλ πήρε αυτό που έμοιαζε σίγουρο μετά το διπλό στο Μόναχο.

Η «βασίλισσα» λοιπόν είναι στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για μία ακόμα χρονιά αφού νίκησε την Μπάγερν στην παράταση με 4-2 σε ένα από τα καλύτερα ματς στην σεζόν. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Μπάγερν πήρε την νίκη με 2-1 και οδήγησε το ματς στην παράταση. Ο Λεβαντόφσκι στο 53' με πέναλτι που κέρδισε ο Ρόμπεν άνοιξε το σκορ. Με το υπέρ τους 1-0 οι Γερμανοί πίεσαν για το δεύτερο γκολ όμως σε μία ανύποπτη φάση ο Ρονάλντο έφερε το ματς στο 1-1 στο 76'. Δύο λεπτά αργότερα ένα λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και το αυτογκόλ του Ράμος έφερε το ματς σε σκορ παράτασης.

Στην παράταση όμως η Μπάγερν θα έπαιζε με παίκτη λιγότερο αφού στο 84' αποβλήθηκε ο Βιδάλ. Οι Βαυαροί άντεξαν στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης αλλά το δεύτερο γκολ του Ρονάλντο που σημειώθηκε από θέση οφ σάιντ στο 105' έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ρεάλ. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι κατέρρευσε και τα γκολ του Ρονάλντο που έκανε χατ τρικ στο 110' και του Ασένσιο στο 112' σφράγισαν την νίκη για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ρεάλ: Νάβας, Νάτσο, Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος (114' Κόβασιτς), Ίσκο (71' Λούκας), Ρονάλντο, Μπενζεμά (64' Ασένσιο)

Μπάγερν: Νόιερ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Λαμ, Αλάμπα, Αλόνσο (75' Μιλερ), Βιδάλ, Τιάγκο, Ρόμπεν, Ριμπερί (71' Κόστα), Λεβαντόφσκι (88' Κίμιχ)