Ιστορική πρόκριση για τον Πανναξιακό

Τα κορίτσια του Πανναξιακού πανηγυρίζουν την πρόκριση στον τελικό
Την πιο σπουδαία νίκη της ιστορίας του πέτυχε ο Πανναξιακός που επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι του Παναθηναϊκού και πέρασε στον τελικό.

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Στον τελικό της Α1 για πρώτη φορά στην ιστορία του πέρασε ο Παναξξιακός που νίκησε και στην Νάξο τον Παναθηναϊκό αυτή την φορά με 3-2 (12-25, 22-25, 25-17, 25-12, 15-13) και μάλιστα με ανατροπή. Οι «πράσινες» που μετά την ήττα στο Μετς έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πήραν πολύ εύκολα το πρώτο σετ. Στο δεύτερο ο Πανναξιακός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 10-6 όμως τα σερβίς της Χρυσομάλη έδωσαν στον Παναθηναϊκό την δυνατότητα να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί με 2-0. Κάπου εκεί όμως η εικόνα του ματς άλλαξε εντελώς. Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση στο τρίτο και στο τέταρτο σετ πίεσε πολύ την υποδοχή των φιλοξενούμενων και πήρε μεγάλες διαφορές οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί έγινε μάχη με τον Πανναξιακό να επιστρέφει από το 9-6 και να φτάνει στην νίκη. Στον Παναθηναϊκό πάντως διαμαρτύρονται για την τελευταία φάση που δόθηκαν τέσσερις μπαλιές στην επίθεση της Ρίτσι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 3-0

Λίγες μέρες πριν από τον μεγάλο τελικό του Τσάλεντζ Καπ κόντρα στην Μπούρσα ο Ολυμπιακός έβγαλε την ευρωπαϊκή του φορεσιά και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό της Α1. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επιβλήθηκε πολύ εύκολα του ΑΟ Θήρας με 3-0 (25-16, 25-7, 25-20) και θέλει μία ακόμα νίκη για να περάσει στον τελικό όπου φέτος θα αντιμετωπίσει τον Πανναξιακό. Οι «ερυθρόλευκες» ήθελαν μία καλή κόντρα εν όψει και του τελικού με την Μπούρσα αλλά μόνο στο τρίτο σετ τις δυσκόλεψε η ομάδα της Σαντορίνης. Κι εκεί όμως η Άνα Λαζάρεβιτς με τα πολύ καλά σερβίς της έτρεξε σερί 7-0 και το 17-19 έγινε 24-19 και όλα τελείωσαν. Τα άλλα δύο σετ θα ξεχαστούν γρήγορα καθώς ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο. Ειδικά το δεύτερο σε καμία περίπτωση δεν ήταν αντάξιο ενός ημιτελικού. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Σάσκια Χίππε με 19 πόντους και ακολούθησε η Τζίνα Λαμπρούση με 12. Για τον ΑΟ Θήρας καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.